Bokus
Kitty Crowther - Min vän Jim, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2017

Min vän Jim

Av Kitty Crowther

147 kr

Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Jack bestämmer sig för att han vill upptäcka världen. Han vill se havet, så blått, så stort. Vid havet möter han Jim, fiskmåsen. De flyttar snart ihop, trots att de andra fiskmåsarna i byn tittar snett på paret. Varje kväll läser Jack en berättelse för Jim. Och snart sprids ryktet om att Jack är en fantastisk berättare.

Min vän Jim är både en kärlekshistoria och en berättelse om litteraturens kraft, skriven och illustrerad av 2010 års ALMA-pristagare Kitty Crowther. Boken kom först ut 1996 i Frankrike och har sedan dess lyfts fram som en, i bilderboksvärlden, ovanlig skildring av kärleken mellan två killar med olika bakgrund - om än i fågelskrud!

"Detta är en mycket fin historia om vänskap (eller en kärlekshistoria) som visar att det berikar att vara olika och naturligtvis hade det lika gärna kunnat handla om människor. Dessutom är det en hyllning till litteratur och högläsning ... Det är humoristiskt och insiktsfullt skildrat, med allvar i botten, och det blir aldrig förutsägbart."
Annika Lundeberg, BTJ
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-09-20
  • Mått: 251 x 252 x 8 mm
  • Vikt: 370 g
  • Ålder: 3-6
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 3-6
  • Antal sidor: 24
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Lilla Piratförlaget
  • Illustratör: Kitty Crowther
  • ISBN: 9789188279705
  • Miljömärkning: FSC
  • Originaltitel: Mon ami Jim
  • Översättare: Erik Titusson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 3.5/5

  1. 3/5 -

    En finstämd, lugn saga där det egentligen inte händer så mycket i första halvan av boken. Det är fint att två okända fåglar kan bli vänner utan att ifrågasätta varandra.

    Det som skaver är att det är en svart fågel som kommer till byn med vita fåglar och de uttrycker tydligt att den svarte är annorlunda och de gillar inte den pga. utseendet. Det som också skaver, som i många andra böcker, är att koltrasten blir accepterad först när han visar sig vara fantastiskt duktig. Måste man överprestera för att bli accepterad när man inte ser ut som de andra?

  2. 4/5 Gustavs

    Detta är en mycket fin bok om kärlek och att se annorlunda ut.
    Att flytta någonstans där man är minoritet. Att stå för den man är.

    Berättelsen är charmig och bilderna fina.