Bokus
Tove Jansson - Pappan och havet, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2016

Pappan och havet

Av Tove Jansson

159 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Boken inleds i Mumindalen, där Muminpappan går omkring och känner sig uttråkad. Han skulle vilja leva äventyrligare och så skulle han vilja förverkliga sina författardrömmar. När han får veta att det finns en plats ledig som fyrvaktare, tar han därför sin familj med sig och ger sig iväg ut till den ö som fyren finns på.

Ön visar sig vara en vild och enslig plats, enbart bebodd av en otrevlig och avvisande fiskare. Muminpappan trivs till en början, men Muminmamman tycker att den kala ön inte alls är hemtrevlig. Mumintrollet tycker att de mörka nätterna på ön är skrämmande, medan Lilla My(som nu har adopterats av Muminmamman och Muminpappan) är djärvare, och efter ett tag kommer hon och Mumintrollet varandra närmare när de märker att de kan hjälpa varandra. Mumintrollet lyckas så småningom övervinna sin rädsla och konfronterar till slut Mårran. Muminmamman stänger däremot alltmer in sig i sig själv och längtar hem till Mumindalen.

Parallellt med handlingen i denna bok utspelar sig också nästa muminbok, Sent i november, som berättar om vad som händer i Mumindalen medan Muminfamiljen är borta. I slutet av den boken går homsan Toft ner till stranden och tar emot Muminfamiljen när de kommer tillbaka från ön.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2016-12-15
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 5 tim 46 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 184,8 MB
  • ISBN: 9789188593153
  • Förlag: Sony Music Entertainment Sweden AB
  • Uppläsare: Tove Jansson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

40 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 5/5 Frida

    Fantastisk bok. Man bör läsa om den sisådär var tionde år bara för att se vilka delar man uppfattar helt annorlunda.

    Verifierat köp
  2. 5/5 -

    Så härligt mänsklig

  3. 4/5 Morpheus

    Även om Pappan och Havet är långt ifrån min favorit bland Tove Janssons fantastiska Muminböcker kan det nog vara den mest fascinerande.

    I och med Trollvinter tog Mumindalen en vändning och blev mer meditativa, och "Havet" (tillsammans med Sent i November) är nog den mest meditativa av dem alla. Det är också den längsta (Ljudboken är nästan 6 timmar lång, över en timme längre än näst längsta boken Muminpappans Memoarer) även fast det inte är mycket som händer. Tempot är långsamt och eftertänksamt, långt från de tidigare böckernas ibland ganska vilda fart, och kan vara den mest poetiska av Muminböckerna (det finns flera träffande observationer och fina formuleringar). Samtidigt är det den vuxnaste boken, som tacklar ämnen som att känna sig behövd och sökandet efter mening, och den mest melankoliska boken. Och i likhet med November även lite av en de- och rekonstruktion av Mumindalen. Samtidigt som man kan, om man känner till Tove Janssons liv, läsa in en hel del undertext och, om man vågar, kanske se det som en uppgörelse med hennes egen far.

    Trots att de tyngre ämnena och långsammare tempot gör att den ibland kan kännas lite småseg är det en mycket fin bok.
    Mark Levengood är som klippt och skuren som inläsare. Hans lugna röst passar den meditativa stilen, och lyckas fånga både de melankoliska och de humoristiska bitarna, som fortfarande finns. Sin lätt dystra ton till trots finns det alltid ljusglimtar och en underliggande fördragsamhet och tro på den milda vänlighetens styrka.
    Men bokens tyngd gör att jag rekommenderar att man börjar med någon annan av Muminböckerna, förslagsvis Trollkarlens hatt eller Kometen kommer.

  4. 5/5 Anonym Verifierat köp
  5. 5/5 -