Bokus
Pappan och havet

Ljudbok, Svenska, 2008

Pappan och havet

Av Tove Jansson

99 kr

Skickas måndag 12/10

Beskrivning

Långt ute i havet låg Ön. Den var så gott som öde. Där fanns en fyr, men den var släckt. På en udde bodde en fiskare, men han teg. Till denna ö förde pappan sin familj som han ville beskydda och försvara. Ön var annorlunda. Den var något helt annat än Mumindalen, där allting var som det skulle. Sanningen att säga höll det på att bli ganska förfärligt på ön. Den var nära att förvandla alla - utom lilla My. Och orsaken var havet, som man inte kunde förstå sig på. Vad som behövdes var en storm, en bärgningsbragd och att fyren tändes igen. Havet hade kanske dålig karaktär, men det var en bra fiende?

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2008-03-18
  • Mått: 1 x 1 x 1 mm
  • Vikt: 1 g
  • Format: Ljudbok
  • Språk: Svenska
  • Förlag: Bonnier Audio
  • Serie: Mumintrollen (del 8)
  • ISBN: 9789173481342
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

8 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 5/5 -

    Så härligt mänsklig

  2. 4/5 Morpheus

    Även om Pappan och Havet är långt ifrån min favorit bland Tove Janssons fantastiska Muminböcker kan det nog vara den mest fascinerande.

    I och med Trollvinter tog Mumindalen en vändning och blev mer meditativa, och "Havet" (tillsammans med Sent i November) är nog den mest meditativa av dem alla. Det är också den längsta (Ljudboken är nästan 6 timmar lång, över en timme längre än näst längsta boken Muminpappans Memoarer) även fast det inte är mycket som händer. Tempot är långsamt och eftertänksamt, långt från de tidigare böckernas ibland ganska vilda fart, och kan vara den mest poetiska av Muminböckerna (det finns flera träffande observationer och fina formuleringar). Samtidigt är det den vuxnaste boken, som tacklar ämnen som att känna sig behövd och sökandet efter mening, och den mest melankoliska boken. Och i likhet med November även lite av en de- och rekonstruktion av Mumindalen. Samtidigt som man kan, om man känner till Tove Janssons liv, läsa in en hel del undertext och, om man vågar, kanske se det som en uppgörelse med hennes egen far.

    Trots att de tyngre ämnena och långsammare tempot gör att den ibland kan kännas lite småseg är det en mycket fin bok.
    Mark Levengood är som klippt och skuren som inläsare. Hans lugna röst passar den meditativa stilen, och lyckas fånga både de melankoliska och de humoristiska bitarna, som fortfarande finns. Sin lätt dystra ton till trots finns det alltid ljusglimtar och en underliggande fördragsamhet och tro på den milda vänlighetens styrka.
    Men bokens tyngd gör att jag rekommenderar att man börjar med någon annan av Muminböckerna, förslagsvis Trollkarlens hatt eller Kometen kommer.

  3. 5/5 Anonym Verifierat köp
  4. 5/5 -
  5. 5/5 Anette