Inbunden, Svenska, 2019
Pappan och havet
Av Tove Jansson
200 kr
Skickas imorgon. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-04-01
- Mått: 126 x 192 x 20 mm
- Vikt: 325 g
- Ålder: 6-9
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 6-9
- Antal sidor: 209
- Förlag: Förlaget M
- Illustratör: Tove Jansson
- ISBN: 9789523331129
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
31 recensioner, genomsnitt 4.6/5
- 5/5 Kerstin W
Tove Jansson lyckas alltid skapa den speciella stämning som behövs för att lösa de stora livsgåtorna eller misslyckas med att lösa dem. Alltid spännande och roligt med en lite "farlig" bakgrund.
- 5/5 BN
En spännande historia om Muminfamiljens resa till havs för att finna något annat, något som särskilt Muminpappan saknar, riktigt vad vet han inte till en början. Mycket läsvärd.
- 4/5 Morpheus
Pappan och havet är nog den mest vuxna utav muminböckerna. Det förekommer färre knasiga karaktärer, inga större katastrofer och tar upp lite mörkare, personligare teman än tidigare böcker.
Boken börjar med att Muminpappan känner sig onödig. Han har mer eller mindre en medelålderskris som måste lösa och i hans fall är det att få känna sig nödvändig igen. Så han tar med sig familjen ut till en ö för att ta hand om ett övergivet fyrtorn.
Medan den här boken är mycket mer meditativ och mindre äventyrlig än tidigare böcker i serien är den fortfarande väldigt underhållande. Tove Janssons skriftspråk är vackert och poetisk och muminfamiljen är en härlig bunt karaktärer.
Med det sagt hade jag inte börjat med den här boken om man vill introducera antingen sig själv eller ett barn för muminfamiljen. Men efter att ha läst de andra böckerna, lärt känna mumindalens invånare och mognat som person rekommenderas den här boken varmt. Då lär man också få ut mer utav boken och dess meditation och funderingar över vad pappa-rollen egentligen innebär. - 4/5 Morpheus
Pappan och havet är nog den mest vuxna utav muminböckerna. Det förekommer färre knasiga karaktärer, inga större katastrofer och tar upp lite mörkare, personligare teman än tidigare böcker.
Boken börjar med att Muminpappan känner sig onödig. Han har mer eller mindre en medelålderskris som måste lösas och i hans fall är det att få känna sig nödvändig igen. Så han tar med sig familjen ut till en ö för att ta hand om ett övergivet fyrtorn.
Medan den här boken är mycket mer meditativ och mindre äventyrlig än tidigare böcker i serien är den fortfarande väldigt underhållande. Tove Janssons skriftspråk är vackert och poetisk och muminfamiljen är en härlig bunt karaktärer.
Med det sagt hade jag inte börjat med den här boken om man vill introducera antingen sig själv eller ett barn för muminfamiljen. Men efter att ha läst de andra böckerna, lärt känna mumindalens invånare och mognat som person rekommenderas den här boken varmt. - 5/5 Göran K
I Tove Janssons sjunde och i praktiken sista bok om Mumintrollen (Mumintrollen är inte fysiskt närvarande i "Sent i november") vill Muminpappan göra något större av sitt liv och tar familjen med sig till en ö där han skall sköta fyren.
En roman som man bör läsa om då och då när man tycker att man borde göra något större av sitt liv.