Välfärd på deltid
Laura Hartman, Lisa Jönsson, Louise Kennerberg, Marta Lachowska, Karsten Lundequist, Jonas Månsson, Jan Ottosson, Edward Palmer, Annika Sundén, Ingemar Svensson, Patric Tirmén, Eskil Wadensjö, Niklas Österlund
Häftad, 2008
319 kr
AvEdward Palmer,Yuwei Zhao de Gosson de Varennes
182 kr
Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.
Livslängderna har ökat kraftigt under de senaste decennierna. De ökar dessutom i accelererande takt. Men de metoder som man i dag använder för att beräkna den förväntade livslängden tar inte hänsyn till detta utan underskattar systematiskt hur länge vi lever. Detta kommer enligt författarna att leda till ackumulerande underskott i pensionssystemen. De presenterar därför en ny prognosmodell som på ett bättre sätt fångar den accelererande livslängdsökningen.
Författarna pekar även på att det finns betydande skillnader i livslängd mellan olika socioekonomiska grupper. Exempelvis förväntas höginkomsttagare leva längre än låginkomsttagare. Eftersom pensionerna beräknas utan att ta hänsyn till skillnader i livslängd sker en omfördelning inom varje generation. Författarna resonerar om olika metoder som skulle kunna motverka de omfördelningar som uppstår.
Edward Palmer är professor emeritus i nationalekonomi, Uppsala universitet, och Yuwei Zhao de Gosson de Varennes är fil.dr i nationalekonomi, Uppsala universitet, numera analytiker på Skatteverket.