Bokus
Jens Ganman - Var och en för sig, Häftad

Häftad, Svenska, 2019

Var och en för sig

Av Jens Ganman

272 kr

Beställningsvara. Skickas inom 10-15 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Tre skuggor rör sig genom storstadsnatten.

Callcentersubban – har ett långt ärr längs ena låret. Titanskruvar runt ögat. Hon är besatt av hämnd och planerar något stort och fruktansvärt i sin sunkiga lägenhet i förorten.

Skabbräven – har inga klara minnen av sitt tidigare liv. Han går sina egna vägar och bara vill bli lämnad ifred. Han sover under några lastpallar ute vid motorvägen tillsammans med en herrelös hund.

Det Vandrande Varumärket – har allt: pengar, status, ett palats fullt av underdåniga tjänare. Men han vill inte ha något av det. Han vill bara fly och försvinna. Bli nån annan. Bokstavligt talat.

Tre skuggor.

Tre individer som var och en lever ett hemligt liv utanför det normala och som utan att veta det är på väg mot en gemensam, våldsam brytningspunkt.

Jens Ganman är musiker, författare och samhällsdebattör. Var och En För Sig är hans femte roman.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-02-07
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 364
  • Förlag: Calidris
  • ISBN: 9789188703392
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

12 recensioner, genomsnitt 4.6/5

  1. 4/5 Anders

    En mycket målande beskrivning av hur livet i Sverige och storstad kan känns idag där vi får följa tre stycken individer inpå bara huden och dess livsöden där vägarna till sist skall korsas. När och på valet sätt för du läsa dig till.

  2. 5/5 Anna

    En bok som med Ganmans rika språk och glasklara realism återger ett nutida Sverige, med alla dess sidor av våld, cynism, ensamhet och utsatthet. Men där det även finns plats för det sköra, sköna, vackra och modiga. Där finns också styrkan, som driver huvudpersonerna i boken fram mot sina personliga livsmål. Tre personer, med helt olika bakgrund och mål, men som förenas i samma handlingskraft och beslutsamhet att själva få styra över sina val i livet. Tre personer som trotsar samhällets konvenans, och tar livsödet i egna händer. Berättelsen förs oundvikligt fram mot ett våldsamt slut, där det för huvudpersonerna ytterst handlar om att leva eller att dö. Hela tiden sker berättelsen i samklang av iakttagelser och betraktelser från ett Sverige i dag, beskrivna på ett sätt som berör och fängslar mig som läsare. Boken skapar tankar och väcker frågor om det mellanmänskliga i ett Sverige i förändring, och om vilka som är egentliga offer.

  3. 5/5 Irina O

    Nu har jag läst ut Jens Ganmans bok "Var och en för sig".
    Det var inte en story som jag hade förväntat mig.
    Boken är en ganska så sorglig historia, men vilka personporträtt.
    En av huvudpersonerna, Skabbräven skildras med en oerhört stor ömhet och det är en karaktär som kommer att stanna kvar i hjärtat mycket länge. Så även Varumärket. En man med alla privilegier som en människa kan ha och som lever i ett överflöd, men ändå är djupt olycklig. Jens har lyckats med att porträttera honom också på ett ömsint sätt så att man förstår hans vånda.
    Callcentersubban fick jag inte så stor känsla för. Ser henne mer som en av alla unga kvinnor som inte tänker efter före även om hon också är ett offer för fel val i livet.
    Sammantaget är boken mycket läsvärd och jag rekommenderar alla att köpa den.

  4. 5/5 Sabina D Verifierat köp
  5. 4/5 Johannes N