-
Ett helt annorlunda sätt att baka
Endast naturliga sakerr o flera valmöjligheter. Älskar Birgitta Höglunds böcker. Enda nackdelen är att det ibland kan vara lite väl mkt ingredienser
-
Inspirerar
Jag har bakat ett par recept, några tuggiga småkakor med pumpakärnor, och en chokladkaka som behövt en ännu mindre form. Ska baka mer. Gillar inriktningen, med lite torkad frukt i stället för sötningsmedel. Eller rotfrukter, men det har jag inte testat än.
-
Lite tunt med recept
Gaby (Uppsala),
9 april 2021
Fina bilder, komplicerade recept som tar lång tid att göra.Behövs mycket olika köksredskap.
Många olika ingredienser, Blir gott när det är klart, kanske inte alltid så nyttigt.
-
Bäst
Alltid bra, alltid underbart gott.
Tror aldrig att något jag gjort efter Birgittas recept blivit fel förutom om jag läst fel. :-)
-
Äntligen är den här!
Birgitta Höglund är min favoritkock. Nu har hon kompletterat raden av kokböcker med denna om bakning.
Det är en vacker, färggrann bok med inspirerande foto av författaren. Vilka miljöer!
Trots att en del recept innehåller nötter och mandel (som jag inte tål) så finns gott om alternativ för oss allergiker.
Författaren visar återigen att det går utmärkt att avstå från gluten och raffinerat socker. En bok som får mig att njuta av både innehåll och omslag.
-
Bästa recepten
Underbart vacker bok med nyttiga och goda recept som förgyller både fest och vardag! Bilderna är så fina!
Rekommenderas varmt!