Du är på sajten för privatpersoner.
231 kr
Skickas . Fri frakt över 249 kr.
I ”Droppen Dripp på äventyr” får vi följa vattnets kretslopp på ett lekfullt sätt.
Häng med du också!
Recension:
Texten redogör sakligt vad som händer Dripp och Doris. Genom dialogen förklaras sammanhangen för Dripp och läsaren (kranvatten, reningsverk, is). Bilderna fyller sidorna och visar Dripps äventyr ur ett spännande mikroperspektiv och är fyllda med rörelse. Boken fungerar säkert bra som inspiration vid temalektioner om vatten.
Publiceras i BTJ-häftet nr 18, 2020.
Lektör Tine Billing
Philip (8 år): Mamma och jag läste boken Droppen Dripp på äventyr. Dripp är en regndroppe och Dripp har en kompis som heter Doris. De regnar ner över Sverige och det blir ett äventyr. Det verkar som att de utforskar jorden. De är rädda för att solen ska torka upp dem. De är en del av ett kretslopp. Ett kretslopp är när man hela tiden förvandlas till något annat eller äts upp av någon annan. De är i en tekopp. De verkar inte bränna sig. Någon dricker dem så de blir kiss. De är i avloppet. De åker på en bajskorv. De är i en frys och blir isbitar. Sen åker de upp till ett moln. Jag tycker om bilderna i boken. Du får lära dig om vatten och kretslopp i boken. AC (mamma): Detta är en pedagogisk bilderbok och illustrationerna liuvliga. Vem vill inte vila i en tekopp, vila på ett par badbyxor eller känna på hur det känns att frysas till en isbit?! En fin bilderbok som passar lika bra hemma som i klassrummet eller på förskolan.
Gustavs
Gillas av fyraåriga barnbarnet som förvånat upptäcker världens alla samband, inte minst vattnets spännande kretslopp. Trevlig text och bra illustrationer.
PiS
Alltså vilken helt underbar bok. Boken vänder sig till åldern 3 - 6 år men kanske jag inte riktigt instämmer där. Möjligtvis om man läser bilderna och hoppar över texten för de minsta. Texten passar nog lite äldre barn. Mitt lilla barnbarn tre år fixade inte att jag läste texten utan vi läste bilderna och då funkade det bra. Jag kan tänka mig förskoleklass men även upp till årskurs tre skulle kunna ha stor behållning i arbete om vatten i skolan. Jag kan inte annat än instämma i den här recensionen. En sak som jag hade velat se annorlunda är texttypsnittet, jag störde mig lite på detta typsnitt men det är ju en smaksak. Men jag säger bara WOW vilka bilder. Alla bilder är Jenny Lindqvist fantastiska illustrationer som man kan titta på hur länge som helst. Jag njöt verkligen av dem. Extra bra tycker jag är faktasidorna på slutet "Lite om vatten" och "Kretslopp" Fler bilder finns på min blogg https://bokprataren.blogspot.com/2020/09/droppen-dripp-pa-aventyr-camilla.html
bettan_bokprataren
Camilla Dahlson
Pocket, 2025
99 kr
Camilla Dahlson
Pocket, 2022
89 kr
Eva Petrén, Petra Wester Norgren
Inbunden, 2016
114 kr
Emma Virke, Joanna Hellgren
Inbunden, 2021
149 kr
Sofia Rådström
Inbunden, 2024
141 kr
Lisa Moroni
Inbunden, 2021
159 kr
Hanna Albrektson
Kartonnage, 2026
96 kr
Catarina Kruusval, Sarah Sheppard, Ulf Svedberg, Julia Wiberg
Inbunden, 2026
249 kr