Bokus
Lennart Svensson, Ann Zacharias - En ovanlig fågel : berättelser ur mitt liv, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2022

En ovanlig fågel : berättelser ur mitt liv

Av Lennart Svensson, Ann Zacharias

237 kr

Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

 

När Ann Zacharias var 18 år och gifte sig med Sven-Bertil Taube, skrev skvallerpressen  spaltmeter om deras kärleksrelation. Det gick så långt att de tvingades ställa in sitt planerade bröllop i Paris och gifta sig i smyg senare i Sverige.

I boken berättar hon livfullt och målande - om sina passionerade och ibland stormiga kärleksrelationer med också om sin judiska uppväxt i Stockholm, sin trassliga skolgång när hon i klassrummet mötte antisemitismen, och om båda sina färgstarka föräldrar. Hon skriver vidare om sitt engagemang i miljörörelsen från tidig ålder  

Anns liv har också präglats av många svåra sorger på det privata planet inte minst när hennes stora kärlek och livskamrat Ted Gärdestad tog sitt liv. Och när deras gemensamma barn Marc höll på att dö i bakteriell meningit.  

Redan som tolvåring reste Ann Zacharias till Paris och fick jobb som fotomodell, vilket ledde till huvudroller i både franska, italienska och tyska långfilmer. I Sverige debuterade hon på vita duken i filmen Det sista äventyret , som blev hennes stora genombrott. Hon fick också lysande kritik för sin roll som autistisk flicka i Stockholm Stadsteaters uppsättning av Ballerina och fortsatte så småningom sin karriär som både skådespelerska, regissör och manusförfattare.   

Som skådespelare har Ann Zacharias träffat eller spelat mot kända namn som Ingrid Bergman, Rod Steiger, Omar Sharif, Laurence Olivier, Ursula Andres, Gerard Depardieu, Vanessa Redgrave och Luis de Funès.

 

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-03-10
  • Mått: 143 x 217 x 27 mm
  • Vikt: 462 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 253
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Ekerlids
  • ISBN: 9789189323186
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

8 recensioner, genomsnitt 3.3/5

  1. 2/5 Malin

    Känns tyvärr mest som att en massa händelser staplas på varandra. Det blir ytligt och jag får ingen djupare inblick i författarens/huvudpersonens känslor och tankar. Hade hoppats på mer djupgående inblick kring hennes relationer. Definitivt mer kvantitet än kvalitet.

  2. 2/5 Chris

    Boken är skriven väldigt enkel, lite barnslig på något sätt. Hon har varit med om mycket proffesionellt men verkar inte fått någon cred för det i Sverige. Väldigt fri och klok kvinna men tyvärr boken lite tråkig

  3. 4/5 Lennart N
  4. 4/5 Mlt
  5. 4/5 Tina