Rasismer i Europa - kontinuitet och förändring

AvKatarina Mattsson

Pocket, Svenska, 2004

89 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

Är Sverige och Europa rasistiskt?

Få termer är så politiskt laddade som ordet rasism. Kunskapen om rasismen är liten och meningsmotsättningarna stora. Därmed är metoderna att bekämpa rasismen och dess uttryck begränsade.

Boken Rasismer i Europa - kontinuitet och förändring lyfter fram rasismen som en av de stora ödesfrågorna i Europa. Vi har etniskt skiktade samhällen och vi måste förstå vad rasismen egentligen är, nu mer än någonsin.

Utifrån olika perspektiv närmar sig europeiska forskare och debattörer frågor som: vad gör att vi kallar vissa attityder och handlingar rasistiska? Vilken roll spelar föreställningar om "vi" och "dom"? Vad formar människors upplevelser av likhet och samhörighet? Vilken roll spelar vithet som norm? Hur reproduceras rasism?

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Svenskt ortnamnslexikon

Institutet för språk och folkminnen, Uppsala

Inbunden, 2016

3,9 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(41)

308 kr

  • 4 för 3
Del 1

Folkets hjälte

Jens Ganman

Pocket, 2026

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

89 kr

  • -30%

Bröllopsgästerna

Alison Espach

Pocket, 2026

4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

69 kr99 kr

  • -22%
Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket, 2024

4,4 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(11)

69 kr89 kr