E-bok, Svenska, 2023
21 Day Challenge – 800 kalorier
149 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet (PDF kräver ofta zoom och scroll på små skärmar).
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Kickstarta din hälsoresa, må bättre och gå ner i vikt med 800 kalorier om dagen!
Dieten 800 kalorier, eller blodsockerdieten som den också kallas, är en väl beprövad diet som ger både viktminskning och friskare blodsocker. Att äta 800 kalorier om dagen underlättar för kroppens organ och många värden i kroppen blir bättre, bland annat blodsocker, blodtryck och kolesterolvärden.
Ulrika Davidssons kostprogram är baserade på hennes mångåriga erfarenhet av kostrådgivning. I den tredje delen i 21 Day Challenge-serien får du härlig inspiration till lättlagade, näringsrika och framför allt välsmakande recept.
Börja redan idag och utmana dig till en riktig omstart och ett friskare och starkare liv!
Ulrika Davidsson är kostrådgivare, receptkreatör och bästsäljande författare till snart 40 böcker. Hennes onlinekurser har hjälpt tiotusentals personer att nå sin målvikt och finna en mer hållbar och hälsosam livsstil.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-12-05
- Språk: Svenska
- Filformat: PDF
- Filstorlek: 16,2 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789189740679
- Förlag: The Book Affair
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
40 recensioner, genomsnitt 3.7/5
- 5/5 Berth H
Fantastiskt goda rätter. God variation.
Verifierat köp - 2/5 Gunvor R
Helt ok mat, men för ett ensamhushåll med en medelmåttig pension. blir det väldigt dyrt. Till en frukost t ex ska man ha 3 jordgubbar. Vad ska man göra med resten? Jordgubbar håller sig inte så länge. Tinade jordgubbar funkar bra i smoothies och som topping på filen. Men inte dom tillbehör. Scampi, dyrt och ibland svårt att få tag på. Mesta ingredienserna är färska och kan inte alltid köpas styckevis. Svartkål t ex. Att det är oerhört små portioner förstår jag. Det är ju ett väldigt begränsat kaloriintag det handlar om. Det skulle varit bra med förslag på vad man kan ersätta varor med. Besviken.
- 1/5 Gunvor R
Recepten i sig är väl fina. Men för ett ensamhushåll är det inte realistiskt. Lär bli mycket svinn. Var kan man köpa 2 jordgubbar t ex? Frysa. Javisst, men tinade jordgubbar är ingen höjdare. Scampi? Dyrt. Många färska råvaror ska man bara ha lite av, och att frysa till senare är inte alltid lämpligt. Svartkål t ex är väl ok fryst i en gryta, men inte i en sallad. Vore bra med förslag på hur man kan ersätta vissa varor. Inköpslistan för en vecka blev lika lång som den jag annars gör för en hel månad. Och nästan lika dyr. Väldigt besviken. Tur jag bara köpte e-boken, det känns ändå som bortslösade 149:-, även om det inte är någon katastrofal förlust.
Man kan säkert äta samma rätt flera dagar i rad för att minska svinn. Men då blir det ju lite fel med hela programmet och resultatet kanske sämre. Nej mer svinn och klimatsmart är att önska! - 5/5 Edina
Recept nyttiga och lättlagade, tog ca 30-45min. Bra program för träning. Resultat efter första veckan, minus 4kg. Man känner sig inte hungrig bara törstig. En diet som fungerar.
- 5/5 CJ
Mycket lättlagade, goda, snabblagade recept med trevliga bilder. Bra viktnedgång, hela 5 kg på 3 veckor. Som alltid prisvärt med Ulrikas böcker.