Bokus
Francis J. Gavin - Tänka historiskt : en vägledning i statskonst och strategi, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2026

Tänka historiskt : en vägledning i statskonst och strategi

Av Francis J. Gavin

279 kr

Skickas på måndag. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Att använda historien för att förbättra politiken kan verka självklart. Om vi har goda kunskaper om det förflutna borde vi kunna fatta bättre beslut i dag. Men hur får vi tillgång till den historiekunskapen, och hur bör den användas? Tyvärr görs det sällan på ett bra sätt, och historiker och beslutsfattare samverkar sällan. I sin nya bok visar Francis J. Gavin på de många sätt historisk kunskap kan hjälpa oss att förstå och navigera i den komplexa och ofta förvirrande värld som omger oss. 

I sin mest användbara form är historia samtidigt en praktik, ett omdöme och en lyhördhet inför det förflutna – en disciplin i ordets bästa bemärkelse, snarare än ett avgränsat studiefält. I Tänka historiskt presenterar Gavin en historisk känslighet med kraft att komplicera våra antaganden, göra det främmande bekant och det bekanta främmande. Det historiska tänkandet kräver att vi, utan att helt upphäva vårt moraliska omdöme, försöker förstå andra på deras egna villkor. 

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2026-04-16
  • Mått: 229 x 19 x 155 mm
  • Vikt: 540 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 227
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Bokförlaget Stolpe
  • Medarbetare: Patric Leo
  • ISBN: 9789190021088
  • Originaltitel: Thinking Historically. A Guide for Strategy and Statecraft
  • Översättare: Thomas Andersson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

3 recensioner, genomsnitt 4.7/5

  1. 4/5 Niklas A

    En bok som på ett initierat sätt ger perspektiv på hur historia kan tillämpas samt vilka möjligheter och risker det kan medföra. Viktig läsning för dem som studerar historia, statsvetenskap, juridik och ekonomi samt förstås för beslutsfattare.

    Verifierat köp
  2. 5/5 Jan

    En historiker skriver om vikten av att tänka historiskt. Historien letar sig fram via val. Valen är gissningar om en oviss framtid. En del val visar sig vara bra och andra rena katastrofer. Genom att tänka historiskt menar Francis Gavin att en beslutsfattare ökar chansen att välja rätt. När de stora sakerna ar på gång går de under radarn. Ingen trodde sommaren 1914 på att det skulle bli ett storkrig. Ingen trodde i slutet av 1980-talet att Sovjetimperiet skulle falla. Boken handlar om statskonst och strategi, men kan enligt författaren även vara bra att läsa för andra.

    Verifierat köp