Bokus
Bo J. Theutenberg - Palme omvärderad? : dagbok från UD och mordet på Sveriges statsminister, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2023

Palme omvärderad? : dagbok från UD och mordet på Sveriges statsminister

Av Bo J. Theutenberg

571 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning
Bo Theutenberg (född 1942) var Fälldins, Palmes och ÖB:s folkrättssakunnige, flygvapenofficer i Försvarsstaben, UD-ambassadör, professor i folkrätt och skulle som tuff förhandlare om gränstvisten med Sovjetunionen åka med Olof Palme till Moskva i april 1986. 10 dagar innan Palmemordet blev han bortmanövrerad av UD:s ledning i de känsliga gränsförhandlingarna med Sovjet. I över 30 år har Theutenberg hållit tyst med att beskriva de händelseförlopp som föregick och kringgärdade mordet på statsminister Olof Palme, samt det efterföljande kaos som skapades i mordutredningen. I denna bok beskriver Bo Theutenberg dessa centrala skeenden, inte från utsidan som många andra som skrivit om Palmemordet, utan ”inifrån” via sin centrala roll i den politiska, militära och diplomatiska maktsfären i Sverige. Med över 22 års erfarenhet från den svenska militära underrättelsetjänsten från 1965 och framåt ser han det nu som en skyldighet att berätta vad han vet av rent historiska skäl. ”Riket skall inte längre vila i sådana här oavklarade historiska riksgåtor”, skriver han i boken.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-10-01
  • Mått: 175 x 240 x 35 mm
  • Vikt: 1 396 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 525
  • Upplaga: 1
  • Förlag: SILAC Stockholm Institute of International Law Arbitation and Conciliation
  • ISBN: 9789198858181
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

11 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 5/5 Ingemar

    Hans alternativ är rimliga och väl dokumenterade. "Palmes pojkar" kommer nu till ytan och det var inte ett gäng som hade svenska folkets bästa i sinnet.

  2. 4/5 Einride

    En personlig, insiktsfull och informativ berättelse, baserad på fakta iaktagna från insidan av en aktiv deltagare. Boken förklarar mycket av vad som hände då och det utrikespolitiska spel som fortfarande sätter avtryck i samtiden. En bok alla historiskt och politiskt intresserade människor torde uppskatta.

  3. 5/5 Globetrotter

    Boken är intressant då den är mycket initierad och skriven på ett balanserat och faktamässigt korrekt sätt inifrån UD genom de skeenden som ledde upp till mordet på Palme. Detta är ett stycke nutidshistoria såsom det faktiskt utspelade sig och är ett extremt viktigt tidsdokument. Här finns inga konspirationsteorier utan är en ögonvittnesskildring baserad på fakta.

    Mycket av det man känt varit onormalt kring mordutredningen får här sin rimliga förklaring inklusive bakomliggande orsaker. Rekommenderas varmt för den som vill förstå Palme och människorna runt honom. Istället för de sedvanliga spekulationerna är detta en sann skildring inifrån med det politiskt mycket komplexa spel som pågick med internationell vapenhandel och är mycket väl underbyggd.

    Här skildras de individer som påverkade Palme att agera som han gjorde samt hans dualistiska karaktär genom att i det fördolda troligen ha en annan inriktning än den officiella. Dessutom hur socialdemokraterna påverkade mordutredningen i politiska syften. Ingen annanstans finns dessa fakta så klart redovisade. Det är således en mycket viktig bok.

  4. 4/5 Madeleine S Verifierat köp
  5. 4/5 Klas