Häftad, Svenska, 2026
Psykonauterna
309 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Hur kan psykoanalysen hjälpa oss att förstå konsten, och hur kan konsten hjälpa oss till större självförståelse? I Psykonauterna tar Sinziana Ravini oss med på ett intellektuellt äventyr där hon i tolv kapitel utforskar centrala idéströmningar från moderniteten fram till i dag. Från Oidipusmyten till The Matrix, från Duchamp och Lee Lozano till Pierre Huyghe och Hito Steyerl ritar boken upp en rizomatisk karta över samtidskonstens brännande frågor. Även Baudrillard, i ek, Chantal Mouffe, Badiou, Spivak och bell hooks är med på denna resa som, med utgångspunkt i psykoanalysen, får oss att upptäcka den ännu inte koloniserade kontinenten – vårt omedvetna.
Ravini är konst- och litteraturkritiker, psykoanalytiker och, tillsammans med Fredrik Svensk, chefredaktör för konsttidskriften Paletten. Hon är verksam i Bukarest och Paris.
2022 gav Presses Universitaires de France ut boken på franska, Les psychonautes (Presses Universitaires de France, 2022). Art & Theory Publishing ger ut den första svenska utgåvan av Psykonauterna och det är den tredje titeln i Art & Theorys imprint Art & Theory Pocket.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2026-10-08
- Mått: 125 x 197 x 15 mm
- Vikt: 270 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 204
- Förlag: Art & Theory Publishing
- Medarbetare: Andrei Câmpan
- ISBN: 9789198998047
- Originaltitel: Les psychonautes
- Översättare: Sinziana Ravini
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
0 recensioner
Inga recensioner tillgängliga.