Allt det bästa har inte hänt än

AvPhilip Teir

Inbunden, Svenska, 2026

218 kr

Kommande

Beskrivning

Hösten 2022 upptäcker Philip Teir små svarta prickar i sitt synfält. Undersökningar visar att han haft en mindre hjärnblödning. Blodtrycket är så högt att läkaren undrar om han tar kokain.

Teir närmar sig 45 och börjar leta efter orsakerna till sin ständiga stress. Vad är egentligen den bästa strategin för att överleva medelåldern? Ska man sluta dricka, gå på gym, eller sitta i gruppterapi? Är det ens möjligt att lyckas med sina goda föresatser?

Teir köper ett hus i Bromarv i södra Finland och under ett år förvandlas han från sommargäst till en nästan-året-runt-boende. Han skriver om sitt äktenskap, om manlighet, om sina vuxna barn och om sin familj, om att ta jaktkort utan planer på att jaga, och om popmusiken som varit en följeslagare genom hans liv. Det här är Teirs första självbiografiska bok, en dagboksroman som landar rakt i vår samtid.

Kan svaret på medelålderns melankoli vara något så enkelt som att bygga sig en egen bastu?

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -30%

Maken

Gun-Britt Sundström

Pocket

69 kr99 kr