Mediesamhället

379 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Vilken är mediernas roll i vardagen och i växelverkan människor emellan? På vilket sätt utmanar det avgiftsfria innehållet på webben och de nya medierna den traditionella medieindustrin? Kan man göra revolution med hjälp av Facebook? Vad är mass-själv-kommunikation?

"Mediesamhället" tecknar en aktuell bild av ett samhälle, som på många sätt är beroende av medier. Samtidigt granskar boken hur medierna upplevs då gamla begrepp såsom tv-tittare, radiolyssnare och tidningsläsare börjar bli föråldrade.

"Mediesamhället" är en efterlängtad bok om förändringar i medielandskapet och kommunikationen. Verket granskar kommunikation som interaktion, representationer, ekonomi och som en del av maktutövningen i samhället. Boken fördjupar sig i motsättningarna mellan massmedier och sociala medier, fakta och underhållning, privat och offentligt. Medierna har blivit en oskiljaktig del av samhället - på gott och ont.

Janne Seppänen är professor vid fakulteten för kommunikation, medier och teater vid Tammerfors universitet. Esa Väliverronen är professor vid institutionen för socialvetenskap vid Helsingfors universitet.

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Ilari Hetemäki, Esa Väliverronen, Anna-Kaisa Kuusisto, Maria Lähteenmäki - Hyvä ja paha tieto, E-bok

Hyvä ja paha tieto

Ilari Hetemäki, Esa Väliverronen, Anna-Kaisa Kuusisto, Maria Lähteenmäki

E-bok
2021

169 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Ilari Hetemäki, Esa Väliverronen, Anna-Kaisa Kuusisto, Maria Lähteenmäki - Hyvä ja paha tieto, E-bok

Hyvä ja paha tieto

Ilari Hetemäki, Esa Väliverronen, Anna-Kaisa Kuusisto, Maria Lähteenmäki

E-bok
2021

169 kr