Jean-Jacques Rousseau – författare
260 kr
Skickas
En av världslitteraturens stora självbiografier
I Jean-Jacques Rousseaus Bekännelser följer vi författaren genom de första femtiotre åren av hans händelserika liv, från barndomens oskuldsfulla tillvaro in i vuxenvärlden och formandet av de idéer som gjorde honom till ett av upplysningens allra största namn. Bekännelser är en av litteraturhistoriens första självbiografier. I det inledande stycket skriver Rousseau: »Jag vill för mina likar framställa en människa helt och fullt sådan hon är i enlighet med sin natur, och denna människa är jag.« Därefter följer en skoningslöst uppriktig skildring av hans egen personlighet, hans erfarenheter och känslor, skamliga såväl som beundransvärda.Boken publicerades 1782, fyra år efter Rousseaus död, och har influerat en lång rad stora författare: Goethe, Stendahl och Proust, för att bara nämna några. I översättning av David Sprengel.
JEAN-JACQUES ROUSSEAU [1712-1778], född i Genève, var en schweizisk-fransk författare, filosof och kompositör. Den politiska filosofi han utvecklade kom att bli central för den europeiska upplysningen under 1700-talet, och flera av de filosofiska och ideologiska tankar han redogör för betraktas nu som hörnstenar inom modernt politiskt tänkande. Sexton år efter sin död flyttades hans kvarlevor till Panthéon, där han nu vilar mittemot Voltaire.
119 kr
Läs direkt efter köp
114 kr
Skickas
113 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
94 kr
Skickas
161 kr
Skickas
151 kr
Skickas
542 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
243 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
148 kr
Skickas
285 kr
”Människan föds fri och överallt är hon i bojor”. Med dessa uppseendeväckande ord inleder Jean-Jacques Rousseau sin skrift Om Samhällsfördraget eller Statsrättens grunder (1762). Härmed slås det stora frihets- och frigörelsetemat an i europeiskt tänkande. Det gäller människans intellektuella, politiska och inte minst känslomässiga frigörelse. Som filosof och pedagog skapar Rousseau en avgörande utgångspunkt för den radikala jämlikhetstanke som via 1700-talets revolutioner i Nordamerika och Frankrike och 1800-talets successiva frigörelser från ståndssamhälle, förtryck och religiös intolerans leder fram till vår egen tids uppfattning om medborgarnas rättigheter och skyldigheter i demokratiska samhällen.
Du contrat social översattes i sin helhet till svenska senast 1919. Med Jan Stolpe och Sven Åke Heeds nya översättning bör Rousseau kunna återta sin centrala position också i den svenska debatten om demokratins villkor.
Inledning: Leif Lewin
214 kr
Skickas inom 3-6 vardagar
125 kr
Skickas
168 kr
Skickas
151 kr
Skickas
94 kr
Läs direkt efter köp
111 kr
Läs direkt efter köp
91 kr
Läs direkt efter köp
102 kr
Läs direkt efter köp
126 kr
Läs direkt efter köp
103 kr
Läs direkt efter köp
103 kr
Läs direkt efter köp
95 kr
Läs direkt efter köp
95 kr
Läs direkt efter köp
99 kr
Läs direkt efter köp
126 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
149 kr
Skickas
115 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
173 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
257 kr
Skickas inom 5-8 vardagar