Lars-Åke Skagegård - Böcker
249 kr
Skickas
238 kr
Tillfälligt slut
Kennedyklanens öden har fascinerat världen i snart ett århundrade och fortfarande skrivs det böcker och görs filmer om familjen. Men det har varit förvånansvärt tyst om det faktum att John F. Kennedy tillbringade en kärleksvecka i Sverige med Gunilla von Post, och att hon var långt mer än en tillfällig förälskelse. Författaren Lars-Åke Skagegård är aktuell med romanen Kennedys val som ger en unik inblick i tre decenniers historiska skeden, samtidigt som den följer den blivande presidenten John F. Kennedy, både som politiker och privatperson. En fängslande bok som visar varje enskild individs valmöjlighet, men också det pris som får betalas för att följa sin övertygelse. Kärlek kan i många fall övervinna omöjliga hinder, och in i det längsta försökte Jack och Gunilla att hitta en väg för ett gemensamt liv. Båda fick betala ett högt pris för korta stunder av lycka. Kanske var det värt det?
Lars-Åke Skagegård föddes i den lilla västgötska byn Undenäs och bor idag i Storvreta utanför Uppsala. Han är läraren som idag arbetar med olika projekt inom svenska kyrkan. Skrivandet har en stor plats i livet, och har resulterat i ett femtontal böcker som han gärna föreläser om när han inte målar tavlor, ett annat av Lars-Åkes stora intressen.
342 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Den unge senatorn John F. Kennedy har framtiden utstakad för sig. Han ska snart gifta sig med Jacqueline och är på väg mot Vita Huset. Allt enligt familjens planer. Så möter han svenskan Gunilla von Post på den Franska Rivieran och det blir starten på en omöjlig kärlekshistoria.
Kennedyklanens öde slutar aldrig att fascinera världen. Här får vi en unik inblick i den blivande presidenten JFK:s liv under tre decennier. Vi följer honom både som politiker och privatperson, från Vita Huset till Båstad där han tillbringade en kärleksvecka med Gunilla. Men deras kärlek och deras korta stunder av lycka hade ett högt pris. Kanske var det värt det? Lars-Åke Skagegård fick höra talas om Gunillas romans med JFK när han gifte in sig i släkten von Post. Boken är delvis inspirerad av de brev från JFK som Gunilla hade sparat.
Detta är Print on Demand-utgåvan
LARS-ÅKE SKAGEGÅRD föddes i den lilla västgötska byn Undenäs och bor idag i Storvreta utanför Uppsala. Han är läraren som idag arbetar inom svenska kyrkan med olika projekt som marknadsföring, turism och pilgrimsvandringar. Skrivandet, som har en mycket stor plats i livet, har resulterat i ett femtontal böcker, bland annat om Nobelpriset, Dag Hammarskjöld och Uppsala. Böcker som han gärna föreläser om när han inte målar tavlor, ett annat av Lars-Åkes intressen.
342 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Det här är Print on Demand-utgåvan.
Lars-Åke Skagegård föddes i den lilla västgötska byn Undenäs och bor idag utanför Uppsala. Bakom sig har han ett femtontal böcker, bland annat den uppmärksammade boken Kennedys val om romansen mellan John F Kennedy och svenskan Gunilla von Post. När han inte skriver och föreläser målar han gärna tavlor.
272 kr
Skickas inom 3-6 vardagar
Folke Bernadotte tvingades av hovet och sin farbror Gustav V att överge sin utomäktenskapliga dotter för att aldrig återse henne igen. Som en botgöring lovar han flickans mor att uträtta något betydande för mänskligheten.Under andra världskrigets slutstrider får han sin möjlighet. Efter förhandlingar med ledande nazistkoryféer och inte minst ett antal möten med den fruktade Heinrich Himmler iscensätts krigets största humanitära räddningsaktion genom ”De vita bussarna.”Folke Bernadotte hyllas av en hel värld för sin insats då tusentals människor räddas från koncentrationslägrens fasor. Men strålglansen har sina mörka sidor. Hans hjärta delas mellan hustrun Estelle och en annan kvinna och bakom den självsäkra, trygga fasaden finns ständigt skuggan från dottern han aldrig får träffa.
Folke – Den ömhjärtade Bernadotten är en verklighetsbaserad roman om kärlek, uppoffring och mod i en tid fylld av krig och människoförakt. En tid inte så olik vår egen.