Valerie Kyeyune Backström – författare
89 kr
Skickas
Ibland kom ett lätt tryck över bröstet. Det kunde komma när som helst. När hon var på middag med sina vänner. När hon stod i en inredningsaffär och kände på tygprover. När hon skvallrade över telefonen, halvnaken på terrassen, ett glas iskall Aperol spritz i handen. Nästan alltid de få gångerna hon hade sex med sin make.
En kvinna från Europa har kommit till Los Angeles. Med ett enda mål, en enda plan: att klättra. Att lägga staden under sina fötter. Att nå till de vita husen som lyser som prästkragar i Hollywood Hills. Att omvandla sin ungdom till något beständigt.Ett nytt England är en roman om pengar, killar och amerikanska solnedgångar.
VALERIE KYEYUNE BACKSTRÖM är kulturjournalist, bosatt i Stockholm. Hon skriver regelbundet om litteratur och konst för bland annat Expressen och Kunstkritikk. Hon har tidigare varit chefredaktör för tidskriften Bang. Ett nytt England är hennes debutroman.
»Ett porträtt av hela västvärldens dekadenta fas där det enda vi tror att vi kan lita på är banken.« Expressen Kultur
»Valerie Kyeyune Backström visar att kritik mot kapitalismen, där precis allt blir ting och varor, kan berättas ickeplakatigt och vemodigt vackert. Läs den!« Aftonbladet
»Ett nytt England är en roman som gräver djupt i ytligheten, som envetet borrar sig genom lager efter lager av mänsklig fåfänga och banalitet.« Naima Chahboun, Kristianstadsbladet
»Valerie Kyeyune Backström skriver med en glasklar blick, på en prosa ljussatt som ett Vogueomslag, om en äktenskapsmarknad som har mer gemensamt med det feodala England än med romantiska komedier.« Gävle Dagblad
»En roman som gräver djupt i ytligheten, som envetet borrar sig genom lager efter lager av mänsklig fåfänga och banalitet.« Borås Tidning
»Orden är som rinnande vatten över sidorna.« Amnesty Press
201 kr
Skickas
114 kr
Skickas
Debutroman om pengar, ensamhet och den kaliforniska öknens skoningslösa hetta
"Ett porträtt av hela västvärldens dekadenta fas där det enda vi tror att vi kan lita på är banken." Expressen Kultur
"Valerie Kyeyune Backström visar att kritik mot kapitalismen, där precis allt blir ting och varor, kan berättas ickeplakatigt och vemodigt vackert. Läs den!" Aftonbladet
"Ett nytt England är en roman som gräver djupt i ytligheten, som envetet borrar sig genom lager efter lager av mänsklig fåfänga och banalitet." Naima Chahboun, Kristianstadsbladet
"Valerie Kyeyune Backström skriver med en glasklar blick, på en prosa ljussatt som ett Vogueomslag, om en äktenskapsmarknad som har mer gemensamt med det feodala England än med romantiska komedier." Gävle Dagblad
Ibland kom ett lätt tryck över bröstet.Det kunde komma när som helst.När hon var på middag med sina vänner.När hon stod i en inredningsaffär och kände på tygprover.När hon skvallrade över telefonen, halvnaken på terrassen, ett glas iskall Aperol spritz i handen.Nästan alltid de få gångerna hon hade sex med sin make.En kvinna från Europa har kommit till Los Angeles. Med ett enda mål, en enda plan: att klättra. Att lägga staden under sina fötter. Att nå till de vita husen som lyser som prästkragar i Hollywood Hills. Att omvandla sin ungdom till något beständigt.Ett nytt England är en roman om pengar, killar och amerikanska solnedgångar.
VALERIE KYEYUNE BACKSTRÖM är kulturjournalist, bosatt i Stockholm. Hon skriver regelbundet om litteratur och konst för bland annat Expressen och Kunstkritikk. Hon har tidigare varit chefredaktör för tidskriften Bang. Ett nytt England är hennes debutroman.
119 kr
Läs direkt efter köp
169 kr
Lyssna direkt efter köp
179 kr
Lyssna direkt efter köp
Det här är ingen historiebok. Det är en bok med berättelser om människor vi bör minnas. Personer att referera till, citera och inspireras av.
En annan historia består av femtioen fascinerande och underhållande berättelser om personer som inte fått sin rättmätiga plats i världshistorien.
Och nu är det hög tid att korrigera och komplettera världsbilden. Just den här boken tar sin början för niotusen år sedan och sträcker sig fram till i dag, från Barumskvinnan till Mama Masika.
Femtioen skribenter har i En annan historia valt varsin person att porträttera. Här får du lära känna mattesnillen, låtskrivare, politiker, rösträttskämpar, tennisstjärnor, husmödrar, författare, jägare, börshajar och barnmorskor som alla bidragit till att skapa världen i dag.
Lina Thomsgård (red.) är programledare och skribent och har även läst in boken.
De som skrivit texterna är: Alice Kassius Eggers, Ana Udovic, Andreas Cervenka, Anna Charlotta Gunnarson, Anneli Jordahl, Annika Lantz, Annika Norlin, Behrang Behdjou, Bilan Osman, Björn af Kleen, Bodil Jönsson, Ebba Witt-Brattström, Elsa Westerstad, Eva Franchell, Fanna Ndow Norrby, Federico Moreno, Ida Therén, Isobel Hadley-Kamptz, Jenny Aschenbrenner, Jenny Damberg, Jenny Lindh, Johanna Frändén, Johanna Koljonen, Johanna Palmström, Jonna Sima, Kalle Lind, Karin Thunberg, Klas Ekman, Kristina Lindquist, Kristofer Ahlström, Lisa Ehlin, Lisa Förare Winbladh, Lisa Magnusson, Magda Gad, Malte Persson, Marimba Roney, Martin Gelin, Martina Montelius, Micael Dahlen, Nadia Jebril, Natalia Kazmierska, Nike Markelius, Patrik Lundberg, Sanna Lundell, Sara Martinsson, Simon Bank, Susanna Alakoski, Tara Moshizi, Tone Schunnesson, Valerie Kyeyune Backström, Wanda Bendjelloul
*
”Denna kväll, då jag borde läsa en massa annat inför morgondagen, har jag istället ägnat en timme åt att försöka slita mig från alla (kvinno-) öden och äventyr jag inte visste att jag saknat.”
Alice Bah Kuhnke, kultur- och demokratiminister
”Här finns bråkiga människorättsaktivister och okända schlagersnillen. Detta är inte bara underhållande utan även viktig folkbildning. Sydsvenskan Med sin bokstavliga titel låter denna antologi 51 skribenter skriva in 51 kvinnor i historien som borde varit där från början.”
Jan Gradvall i Dagens industri