Ogjort
97 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 30 dagar →Beskrivning
Ogjort är en självbiografisk bok av Lars Ardelius som redovisar för författarens tankar, känslor, upplevelser och liv. Självbiografiska bekännelser blandas med fantasifulla förslag på uppfinningar och drömlik lyrisk förtätning i en unik text som speglar sin mångsidiga författare.
Lars Ardelius (1926-2012) var en svensk författare och psykolog. Han debuterade 1958 och skrev ett trettiotal böcker, allt från samhällsskildringar till självbiografier och historiska epos. Han tilldelades ett antal olika utmärkelser och priser, bland annat Stora romanpriset 1973, och Aniara-priset 1979.