Inbunden, Svenska, 2021
Adrenalina : mina okända berättelser
Av Zlatan Ibrahimovic, Luigi Garlando
258 kr
Skickas måndag 5/10
Beskrivning
"Det här är inte ett evangelium utan en 40-årig mans dagbok. En man som gör upp med sitt förflutna och ser framtiden rakt i ögonen som om den vore ännu en motståndare att möta i närkamp."
I Adrenalina – Mina okända berättelser talar Zlatan Ibrahimovic öppet och ärligt om fotbollen, oron för framtiden och om den svåra konsten att låta adrenalin och balans ta lika stor plats såväl i
vardagen som på fotbollsplanen. Jag är Zlatan utkom 2011, har översatts till 30 språk världen över och sålt i miljontals exemplar.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-12-08
- Mått: 145 x 223 x 20 mm
- Vikt: 333 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 250
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- ISBN: 9789100196219
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
33 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 5/5 Agnes
Man kan, om man är intresserad av fotboll, liksom inte få nog av Zlatan, han är väl utan minsta tvekan den största vi haft i idrottsvärlden så jag tycker det mesta blir intressant!
- 3/5 Gabriel.C
Köpte den pga rea, läst den men inget som fick mig att bli klokare eller lära känna Zlatan bättre.
Första boken jag läste om Zlatan. Bok med minnen från hans barndomstid till nu, lite om familje liv osv. Inget väldigt detaljerat. Kunde ha varit mer om hans privata liv. Hälften av boken är om fotbollen och vad som skapar suget att fortsätta spela, nya utmaningar samt hans tankar som 40 åring och den nya rollen som en ledare i laget än att vara stjärnan. - 2/5 Eva K
En mindre bra sida av denne gigant. Tråkigt att läsa om hur självcentrerad han är. Förra boken inspirerade säkert många ungdomar men absolut inte denna boken.
- 5/5 Xavi
Det är roligt att få följa Zlatan, han är bra på fotboll och på att skriva böcker. Hoppas alla andra tycker det med. Jag tyckte också titeln var bra :)
- 4/5 Charlotte H
Intresserad av bokens huvudperson, väcker denna boken uppskattning av läsaren.
Läst första boken lockas du till läsning av också denna.