Inbunden, Svenska, 2024
Autokrati AB : diktatorerna som vill styra världen
265 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Enligt 2024 års demokratirapport från Göteborgs Universitet lever 71% av jordens befolkning i icke-demokratier. För tio år sedan var den siffran 48%.
Den historiska bilden av en autokrati stämmer dåligt överens med vår tid. Numera styrs autokratier av professionella propagandister och sofistikerade, globala nätverk. Till skillnad från militära och politiska allianser kan de här nätverken snabbt anpassa sina relationer så att de obehindrat kan röra sig över ideologiska, geografiska och kulturella gränser. De har alla ett övergripande mål; att göra motstånd mot det demokratiska systemet och på det sättet underminera våra demokratiska värderingar.
Kampen mot denna samhällssyn - som den demokratiska världen oavsiktligt bidragit till att befästa - är ämnet för denna bok.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2024-09-13
- Mått: 143 x 227 x 17 mm
- Vikt: 334 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 180
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- Medarbetare: Jens Andersson
- ISBN: 9789100801748
- Miljömärkning: FSC
- Originaltitel: Autocracy Inc.
- Översättare: Margareta Eklöf
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
41 recensioner, genomsnitt 4.6/5
- 5/5 Maria L
Otäck bok men mkt informativ.
Läskig värld vi lever i.
Det man inte visste förstår man nu.
Låt oss kämpa emot. Vi behövs, Du och Jag - 5/5 Leif P
Väckarklocka för de sömniga, visste man inte innan att hotet mor demokratin är städse närvarande och alldeles uttalat just nu så är detta bok att ta med sig på resan framåt för att inte åter hamna i 30-tals fällan. Varningsklockorna har ringt ett tag och fortsätter att ringa vilket författaren belyser djupgående
- 5/5 Birthe M
Applebaum skriver mycket informativt om hur autokratier (icke-demokratier) samarbetar över hela världen i globala nätverk trots olika historiska rötter, olika värderingar och mål. Exempelvis Rysslands olagliga anfallskrig mot Ukraina, där Ryssland bryter mot i princip alla idéer, regler och fördrag, som har byggts upp
och blivit internationell rätt sedan 1945. Ryssland får här tydlig hjälp av andra autokratier. Deras gemen-
samma syfte är främst att de vill ha en annan världsordning och motarbetar våra demokratiska värderingar
för att få makt.
Skrämmande utveckling där nu bara c:a 30% av jordens befolkning lever i en fullvärdig eller svagare demokrati, vilket är en avsevärd minskning under det senaste decenniet. - 5/5 K-G L
Boken är mycket intressant och läsvärd. Författaren är kunnig och skriver trovärdigt om hur medlemmarna i Autokrati AB agerar. Genom kleptokrati och vänskapskorruption ser de till att berika sig själva och stödja varandra trots att de representerar såväl vänster- som högerextremism.
- 5/5 Jan-Eric L
Anne Applebaum har stor kunskap och insikt och detta är en fantastisk uppföljning av Demokratins skymning. Vilken värl håller vi på att lämna efter oss til våra barnbarn.