Bokus
Elin Anna Labba - Herrarna satte oss hit : om tvångsförflyttningarna i Sverige, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2020

Herrarna satte oss hit : om tvångsförflyttningarna i Sverige

Av Elin Anna Labba

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Vinnare av Augustpriset 2020 för Årets svenska fackbok!

För hundra år sedan inleddes tvångsförflyttningarna av renskötande samer i Sverige. Myndigheterna kallar lösningen för en dislokation, men på samiska föds ett eget ord; Bággojohtin, tvångsförflyttning. De första som tvingas iväg lämnar sina hem i tron att de ska få komma tillbaka.

Bakgrunden är att Norge har blivit en egen nation. Att människor flyttar över gränsen med renar är ett rött skynke för den norska staten som vill ha markerna för sina landsmän. 1919 kommer Sverige och Norge överens om att begränsa hur mycket ren som får flytta över gränsen och i och med det inleds tvångsförflyttningarna av ett stort antal renskötande familjer. Det blir också inledningen på ett mörkt kapitel i Sveriges historia.

Herrarna satte oss hit berättar nu historien genom de tvångsförflyttades ögon. Elin Anna Labba har samlat berättelser, foton, brev och jojktexter, och fram träder en kör av röster från de som inte längre kan berätta. Boken skildrar ett hårt liv, renar som går förlorade när de vänder norrut mot tidigare marker, barn som lämnas till släktingar och sedan blir kvar. Sorg som tystas men ändå förs vidare.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-02-17
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 3 tim 34 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 104,5 MB
  • ISBN: 9789113105260
  • Förlag: Norstedts
  • Upplaga: 1
  • Uppläsare: Elin Anna Labba
  • Medarbetare: Nina Ulmaja
  • Utmärkelser: Augustpriset
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

138 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 4/5 Agge

    Borde vara obligatorisk läsning i skolorna, en så viktig del av vår nutidshistoria.
    Saknade egentligen en förklaring till orden som jag inte förstod, på samiska. Man förstår andemeningen för det mesta men det hade underlättat om det funnits med.
    Rekommenderar varmt.

  2. 5/5 -

    Är tacksam för Elins arbete att få ner på papper de mörkare delar av svensk historia som vi inte annars blir lärda. Lika viktig som intressant att få ta del av Samers egna erfarenheter och perspektiv, en viktig humaniserande faktor som också ofta glöms bort. Rekommenderas starkt både i bok och ljudbok, är man inte riktigt van vid Samiska namn kan boken vara lättare.

  3. 5/5 HG W

    En fruktansvärd men samtidigt spännande läsning hur vi i Skandinavien misshandlade våra samer. Den här boken borde finnas med i skolundervisningen.

  4. 5/5 Mats K

    Elin Anna Labba har ett språk som är ren poesi, mitt i allt det grymma som händer. En mycket läsvärd bok!

  5. 5/5 Yves D

    En bok för alla som är intresserade av det samiska förflutna och vill upptäcka det förskräckliga öde och erfarenhet av samerna som fick lämna sitt område, sina traditioner och fick lära sig hur att leva i ett helt okänt landskap och land. Det var som att leva i ett fängelse! Denna bok är även bättre eftersom den innehåller många vittnesmål och foton av detta folk. Det är inte överraskande att boken fick ett pris! Vaemt rekommenderad!