Bokus
Eva F. Dahlgren - Fallna kvinnor : när samhällets bottensats skulle lära sig veta hut, E-bok

E-bok, Svenska, 2013

Fallna kvinnor : när samhällets bottensats skulle lära sig veta hut

Av Eva F. Dahlgren

79 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

När Eva F Dahlgren arbetade med boken Farfar var rasbiolog fann hon ett fotoalbum med nakna kvinnor i rasbiologiska institutets arkiv i Uppsala. Bilder av ”undermåliga” kvinnor på Statens tvångsarbetsanstalt i Landskrona, där landets prostituerade kvinnor spärrades in på 1920- och 30-talen. Kvinnorna skulle gömmas undan och uppfostras. Men samtidigt drogs de fram i ljuset av myndigheter och rasbiologer för att klassificeras och steriliseras så att de inte förökade sig. Samhället skulle gå under om det blev för mycket ”bottensats”.

Det handlar om kvinnor som alla tittade snett på, såg ner på eller kastade lystna blickar efter. Med anstaltsdirektörens egna ord: ”När en kvinna faller djupt, så faller hon djupare än en man. Men när hon är underbar finns det ingen som är så underbar som en kvinna.” Nästan alla var internerade med hjälp av lösdriverilagen. Efter denna lag dömdes de som var sysslolösa och drev omkring utan att söka arbete, samt de som ”förer ett sådant lefnadssätt, att våda däraf uppstår för allmän säkerhet, ordning och sedlighet”. Trots fattigdom och nöd hävdade Socialstyrelsen att skörlevnaden främst beror på en ”psykisk störning” och ”allmän social mindervärdighet”.

Fallna kvinnor ger röst åt de dömda kvinnorna. Att ha suttit på Landskrona gav en stämpel för livet och de flesta återkom gång på gång. Dahlgrens jakt på berättelsen om vilka dessa kvinnor var formar sig till ett skakande stycke kvinnohistoria. En skildring av ett skamfyllt och grymt försök att fostra dem till dugliga samhällsmedborgare.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2013-08-07
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 323
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 2,9 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789137141510
  • Förlag: Bokförlaget Forum
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

86 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 5/5 Katri G

    Så upprörande och rörande, att få följa vissa av de kvinnor som utsattes för inspärrning och delvis sterilisering, gör hela berättelsen mer verklig och närmare. Väldigt bra skriven!

  2. 4/5 -

    Hade boken som kurslitteratur och gillade berättarupplägget i boken. Intressant historisk inblick om utsatta kvinnors öden. Mycket läsvärd! Rekommenderar denna.

  3. 5/5 Ann-Louise

    En viktigt information om livsvillkor för kvinnor och barn och incitament för utveckling i framtiden. Vi har kanske gått framåt.

  4. 5/5 Ann

    Jag blev så upprörd när jag läste boken, alla dessa kvinnor som aldrig var värda något, som aldrig fick en chans i livet. Här får man lära känna några av de som hamnade på anstalt, vars enda brott var att vara kvinna och fattig. Och så finns det de som idag tycker att vi kvinnor ska flytta på oss för att vissa män tycker så...ska vi ge bort allt det kvinnor kämpat sig till de sista 100 åren! Läs boken!

  5. 5/5 Cathérine

    Vi kan tro vi inte behandlat kvinnor lika illa som man gjort i andra länder. Så vi bedragit oss. Läs boken, ett viktigt bidrag till vår kvinnohistoria!