Mångkulturell barn- och ungdomslitteratur : analyser

Häftad, Svenska, 2017

404 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.


Beskrivning

Skönlitteratur för barn och unga är en viktig källa till kunskap om andra människor, kulturer och länder. Denna bok behandlar skildringar av det mångkulturella samhället i barn- och ungdomslitteratur, i såväl bild som text. Boken berör också litteraturens roll som kulturförmedlare i en mångkulturell värld.

Genom nedslag i svensk och internationell barn- och ungdomslitteratur diskuterar de fjorton författarna framställningen av svenskhet och nationella minoriteter samt upplevelser av främlingskap och gränsöverskridande möten. I boken förs en reflekterande diskussion runt hur olika kulturer gestaltas i skönlitteraturen, vilket även ger perspektiv på några av 2000-talets debatter om barn- och ungdomslitteratur i Sverige.

Mångkulturell barn- och ungdomslitteratur: Analyser är avsedd för kurser i litteraturvetenskap och lärarutbildning vid universitet och högskolor, men kan med god behållning läsas av alla med intresse för barnlitteratur och frågor kring mångkultur.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

0/5
Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet

Fars rygg

Niels Fredrik Dahl

Pocket
1

69 kr89 kr