Bokus
Jan Guillou - Dandy, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2012

Dandy

Av Jan Guillou

213 kr

Skickas tisdag 13/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Två unga, eleganta gentlemän anländer en junidag år 1901 till det ståtliga slottet i grevskapet Wiltshire i södra England. Den ene är lord Albert, som återvänder från sina ingenjörsstudier i Dresden för att bli släktens överhuvud, tillika den 13:e earlen av Manningham. Den andre heter Sverre, och de har bestämt sig för ett liv tillsammans. Det har gått många år sedan Sverre och hans bröder Lauritz och Oscar växte upp i en fattig fiskarfamilj på Vestlandet i Norge. Deras ovanliga tekniska talanger förde dem via välgörenhet och stipendier till dåtidens förnämsta examen som diplomingenjörer vid universitetet i Dresden. Lauritz återvände till Norge, Oscar försvann till Tyska Östafrika och Sverre befinner sig nu med sin älskade lord i ett England där hans konstnärliga talang kan slå ut i full blom. Hans tavlor skildrar livet på och kring Manningham. Flera av godsets invånare står modell för hans porträtt. De båda gentlemännen rör sig även bland Londons konstnärer och bohemer, där den frigjorda Bloomsburygruppen sätter stora avtryck på både tiden och Sverre. Om Brobyggarna den inledande delen i romanserien Det stora århundradet kretsade mest kring ingenjörskonst och teknik i det nya 1900-talet så rör sig Dandy mer i de sköna konsternas värld, som också den är starkt präglad av tidens optimistiska föreställning. Men på samma sätt som första världskriget slog sönder hela tillvaron för de äldre bröderna Lauritz och Oscar drabbas nu Sverre och Albert. Och för de tre bröderna, liksom för miljoner andra européer, måste tillvaron byggas upp på nytt och livet börja om någon annanstans.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2012-09-05
  • Mått: 145 x 216 x 31 mm
  • Vikt: 690 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Serie: Det stora århundradet
  • Antal sidor: 396
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Piratförlaget
  • Medarbetare: Eric Thunfors
  • ISBN: 9789164203670
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

168 recensioner, genomsnitt 3.3/5

  1. 4/5 Fabbe

    Tycker att den här boken är precis lika bra som den första. Det blir lite framtungt dock då det bara handlar om Sverre. Guillou är inte den mest lättlästa författaren och det kan bli lite långrandigt, men det är fortfarande fantastiskt och väldigt intressant. det enda förutom att hans protagonister är superhjältar är att bröderna har en förmåga att hamna i en massa kända situationer men det kan man ha överseende då detta på något sätt egentligen är en dramatiserad historieundervisning, på det bra sättet.

  2. 4/5 Läslusen

    Här tappar Guillou fart. Men det är kanske inte så konstigt, svårt att överträffa Brobyggarna. LästeDandy med viss behållning, lät den sedan mogna, läste om efter två år, då blev boken större. Läs den!

  3. 2/5 Annelie P

    Blev väldigt besviken efter att ha läst den underbara boken brobyggarna, som gav så mycket på många plan. Hoppas del tre blir bättre

  4. 4/5 Maggan

    Jag tycker den är bra skildrar sin tid väldigt bra hur det var att vara homosexuell på 1920-2000 talet heltsanslöst

  5. 3/5 Teresia K

    Som någon eller några redan sagt så är den inte lika bra som Brobyggarna men den är enligt mig definitivt läsvärd. Har man som jag tänkt att läsa hela romansviten så är den ett måste. Den handlar om Sverre som är den yngsta av de tre bröderna Lauritzen som "flyr" till England med sin älskade efter studenten i Dresden. Ska snart kasta mig över tredje delen och fjärde kommer väl snart?