Bokus
Anteckningar från aftonsången

Ljudbok, Svenska, 2024

Anteckningar från aftonsången

Av Jan Guillou

169 kr

Skickas fredag 9/10

Beskrivning

Underrättelseofficeren Carl Hamilton och hans gamle vän journalist veteranen Erik Ponti är inte vilka pensionärer som helst.

Carl Hamilton har en halvtidstjänst som lärare på Marinens specialistutbildning för blivande operatörer på fältet, sådan som han själv var under många år. Erik Ponti arbetar med en historisk tv-serie om den svenska flottans största seger mot Ryssland.

Men deras stillsamma liv kommer att ta en farlig vändning när okända högerextremister börjar hota kvinnliga journalister, men också Erik Ponti.

De två vännerna inleder då en avancerad katt- och råttalek med en fiende som de gravt underskattat, nätverket Facklan.

Det som från början närmast var en skämtsam övning för Hamilton och Ponti leder till en konfrontation där våldet snart trappas upp till en nivå ingen av de två sidorna hade kunnat förutse. Anteckningar från aftonsången är tredje delen iden populära romanserien Firma Hamilton & Ponti, med två välbekanta romanpersoner som bildar ett team med oöverträffade kunskaper och intellektuell kapacitet.

Jan Guillou är en av våra mest betydande författare med över 13 miljoner sålda böcker enbart i Sverige. Under fem decennier har han fängslat, engagerat och underhållit en stor läsarskara.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-10-18
  • Format: Ljudbok
  • Språk: Svenska
  • Förlag: Piratförlaget
  • Serie: Firma Hamilton & Ponti (del 3)
  • ISBN: 9789164235909
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

225 recensioner, genomsnitt 3.4/5

  1. 3/5 Fabbe

    Med tanke på författarens oblyga självgodhet och galopperande narcisism kunde man kunna tänka sig att detta skulle vara rent skräp. Jag kan dock inte låta bli att bli jävligt underhållen. Det är som att läsa en serietidning. Det kan vara väldigt kul för stunden men är knappastcstor litteratur, me det är inte heller jag misstänker att Guillou är ute efter. Det känns som att han har kul när han skriver och det smittar av sig på läsaren

  2. 4/5 P

    Humoristisk blandning av åldrandets mödor, njutningen i bra mat och tillhörande vin blandat med hemliga militära insatser och nattliga jakter på råttor i Stockholms innerstad.

  3. 5/5 -

    Rolig och spännande, njutningsfulla uppgörelser och lustmord till höger och vänster i känd Guilloustil. Dock kändes vissa avsnitt om Svenksund som utfyllnad.

  4. 3/5 -

    Lite seg, och inget för den som vill ha kontinuerlig spänning.

  5. 1/5 Saxen

    Blodtryckshöjande svammel. Obegripligt att det lagts tid på detta, ångrar den tid jag slösade