Modernitet och självidentitet

AvAnthony Giddens

Häftad, Svenska, 1999

228 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

I "Modernitet och självidentitet" diskuterar Anthony Giddens, en av samtidens främsta samhällsteoretiker, förhållandet mellan moderniteten och det individuella jaget. Senmoderniteten är en post-traditionell ordning som enligt Giddens kännetecknas av utvecklad institutionell reflexivitet. Den pågående globaliseringen av moderna institutioner åtföljs av en omvandling av vardagslivet med genomgripande konsekvenser för det personliga livet. Självet blir ett »reflexivt projekt», en strävan, parallell till de moderna institutionernas försök att anpassa sig till globaliseringen, att bemästra framtiden.

Men detta självets reflexiva projekt befrämjar också motsatta tendenser och tillhandahåller stoff för en ny politik - det växer fram en »livspolitik» som handlar om människans självförverkligande både på en individuell och en kollektiv nivå.

Modernitet och självidentitet ägnas frågor som Anthony Giddens ibland anklagats för att negligera, frågor som rör psykologi och självidentitet. Denna bok utgör på så sätt ett viktig steg i Giddens teoretiska utveckling och kan läsas av alla intresserade av politik, samhällsteori och socialpsykologi.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

3/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Sociologi

Anthony Giddens, Philip W. Sutton

Häftad
7

747 kr

Sociology

Anthony Giddens, Philip W. Sutton

Häftad

303 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • 10% rabatt på allt
Del 1

Deal

Elle Kennedy

Häftad
2

142 kr

  • -22%
Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket
9

69 kr89 kr

  • -30%
Del 2

Intrig i Amalfi

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Pocket

69 kr99 kr