Bokus
Alexander Koistinen - Skymning över Europa, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2014

Skymning över Europa

Av Alexander Koistinen

Del 1 i serien Europaserien

154 kr

Skickas fredag 6/11. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Nominerad till Europeiska bokpriset!

Svensken Axel Hägerstedt är operatör vid EUs strategiska underrättelsetjänst. En gränskonflikt, oroligheter i nedgångna förorter och terrordåd eskalerar till en säkerhetspolitisk kris av oanade dimensioner. Det allt våldsammare förloppet tar honom till det krigshärjade Nigeria, hans forna hemland Sverige och ett Spanien på gränsen till sammanbrott. Ställd inför en hänsynslös motståndare tvingas Axel att agera själv i denna kraftmätning med epicentrum i den Europeiska Unionens huvudstad.

"En välkomponerad och välskriven politisk thriller där inte heller psykologiska dimensioner eller spänning saknas."

Kenneth Carlsson, Bibliotekstjänst

" stor erfarenhet av underrättelseverksamhet och fredsbevarande operationer utomlands."

Nisse Scherman, DAST

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2014-10-21
  • Mått: 145 x 215 x 28 mm
  • Vikt: 630 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Serie: Europaserien
  • Antal sidor: 369
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Hjalmarson & Högberg Bokförlag
  • Medarbetare: Mats Högberg
  • ISBN: 9789172241947
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

12 recensioner, genomsnitt 4.4/5

  1. 5/5 Historieintresserad

    Det är ont om icke politiskt korrekta
    framtids-skildringar!
    I synnerhet där författaren har så här pass god erfarenhet o kunskap om EU och militär verksamhet!
    Bra tempo och spännande scenario om vad som händer när "Utsatta Grupper" med stor vapenmakt, stora ekonomiska resurser och fri tillgång till medier för desinformation och hets försöker skrämma Europa till underkastelse. Inför hot om dödliga upplopp i städer vågar förstås inte ett maximalt handfallet och ekonomiskt utplundrat EU göra så mycket!
    Skildrar även tragiken när ansvariga makthavare sitter fast i en föreställningsvärld helt byggd på "media-säkra" floskler...

  2. 5/5 Leif N

    "Skymning över Europa" utspelar sig inom en snar framtid och den är både spännande och utomordentligt realistisk.

    Normalt sett är jag ingen vän av thrillers, men direkt när jag hade läst ut den, beställde jag uppföljaren, "Där kyrkklockorna tystnat" som e-bok, för jag hade lust att börja läsa den direkt. Den var också helt storartad.

    Författaren, Alexander Koistinen, har en mycket god förmåga, att med korta kapitel fånga övergripande skeenden och levandegöra dramatiska situationer.
    Det är uppenbart han har professionell erfarenhet av underrättelsetjänst och är väl bekant med hur EU-institutionernas byråkrati fungerar.

    "Skymning över Europa" är en enastående, både skrämmande och verklighetsförankrad thriller. Det en bok som inte borde lämna någon oberörd! Läs den, men också perfekt som present eller julklapp!

  3. 5/5 Josefin

    Det här sticker ut i thrillergenren, och med författarens bakgrund inom militären känns det skrämmande realistiskt. En berättelse om ett Europa som ingen vill ha.

  4. 4/5 Crusader
  5. 5/5 -