Kort och lätt : läsförståelse : SFI och SVA

AvYlva Olausson

Häftad, Svenska, 2009

291 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Kort och lätt är ett läromedel för träning i läsförståelse. Boken vänder sig främst till vuxna inlärare på sfi- och sva-kurser och den är särskilt lämplig för dem som behöver träna upp läshastigheten med hjälp av korta och relativt lätta texter. Nivån motsvarar A1–B1 i den europeiska språkskalan.
Kort och lätt är tänkt att användas som självstudiematerial såväl i klassrummet som hemma. Bokens tre inledande avsnitt innehåller svenskt vardagsspråk i form av minidialoger och brev/mejl. Därefter följer ett omfattande avsnitt med tidningstexter och boken avslutas med mer temabaserade texter inom områden som fakta om Sverige, litteratur, reklam, kläder och mode samt affärssvenska. Tyngdpunkten i boken ligger på läsning av tidningstexter, i huvudsak nyhetsnotiser, men texterna kan med fördel även användas för träning i muntlig färdighet.
I varje avsnitt finns frågor på texterna och övningar i ordkunskap och ordbildning med anknytning till texterna. Övningar på sammansatta ord har givits stort utrymme i boken eftersom dessa ord ofta är svåra att tolka och förstå för dem som läser svenska som andraspråk.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Del 1

Ali och Eva

Ylva Olausson

Inbunden, 2014

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

206 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Del 1

Ali och Eva

Ylva Olausson

Inbunden, 2014

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

206 kr

Del 2

Babak och Malin

Ylva Olausson

Inbunden, 2014

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

206 kr