Vasatiden

AvTorsten Bengtsson

Inbunden, Svenska, 2017

Del i serien Aha, nu fattar jag!

285 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.


Beskrivning

Sveriges nationaldag, Vasaloppet och protestantismen. Vasatiden är en spännande och händelserik tid och Gustav Vasa har haft stor inverkan på Sverige idag. Här får vi följa Greta som är piga på slottet Tre Kronor. Hon berättar hur det var att leva på Gustav Vasas tid och alla de otroliga berättelserna om hans liv. Kan de verkligen vara sanna?

I vår faktaserie Aha, nu fattar jag! presenteras fakta inom olika områden på ett lättläst och lättbegripligt sätt, samtidigt som man får med många olika aspekter av de olika ämnena. Innehållet i böckerna är utarbetat för att följa målen i de nya kursplanerna. Språket är bearbetat och därför enkelt att både läsa och förstå. Svåra ord förklaras i marginalen. Böckerna kan med fördel användas till elever med kognitiva funktionsnedsättningar, till elever med läs- och skrivsvårigheter eller till elever som har ett reducerat ordförråd.

Faktaserien utarbetas i nära samarbete med pedagoger inom anpassad skola, SvA-pedagoger samt pedagoger med erfarenhet av elever med språkstörningar.

Totalt består serien av elva faktaböcker, samt en handledning (Genväg till Aha-serien).

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

0/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Rymden

Torsten Bengtsson

Inbunden

285 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Rymden

Torsten Bengtsson

Inbunden

285 kr