• Nyhet

Främlingsnationen : ett hem för de hemfördrivna

AvEce Temelkuran

Kartonnage, Svenska, 2026

249 kr

. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Kära främling. Är du hemma? Känner du dig hemma? Hur länge till? 

Över hela världen ökar antalet flyktingar och landsförvisade, fördrivna och egendomslösa, politiskt hemlösa och ekonomiskt utestängda. När fler och fler fördrivs från sina hem föds allt större behov av en ny tillhörighet och gemenskap.  Det har gått tio år sedan författaren Ece Temelkuran lämnade sitt hemland Turkiet. Allt sedan dess har hon verkat som en politisk Kassandra och i böcker och samtal varnat för fascismen och hur enkelt den kan smyga sig på och få grepp, även där folk tror det vara en fullkomlig omöjlighet. År 2019 kom boken How to loose a country ut i vilken hon beskriver hur lätt en demokrati kan slå över i diktatur. Nu står vi inför en mängd konkurrerande kriser och för varje dag som går blir det allt tydligare att ingen institution är så solid att den inte kan förvandlas till stoft, att inget hem är så starkt att det inte kan förstöras. 

Ece Temelkurans nya bok Främlingsnationen – Ett hem för de hemfördrivna är en personlig och klarsynt text där hon i brevform skriver från en främling till en annan om hemlöshetens villkor. Det är hjärtskärande, emellanåt ironiskt skämtsamt, alltid politiskt knivskarpt. Med värme och djup omvärderar Temelkuran begrepp som exil, migration och hem och visar på möjligheten att återuppbygga ett hem i främlingskapets gemenskap. 

"Temelkuran bjuder in läsaren i de brev hon skriver från det skälvande nuet. (...) Främlingsnationen är en gripande bok om en ödesdiger framtid som inte lämnar någon oberörd, i en fantastisk översättning av Nika Abiri som fångat det lyriska i språket samtidigt som den dova, skarpa tonen för oss framåt. Helhetsbetyg: 5 (av 5)" BTJ, Lovisa Granath Brodin

"en kraftfullt egensinnig prosa till slut fått ett hem på svenska (...) Att läsa Främlingsnationen är som att hålla en karta upp och ner, på ren trots. Och att inse vad som står på spel." Dagens Nyheter

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Together

Ece Temelkuran

Häftad, 2025

125 kr

Turkey

Ece Temelkuran

Häftad, 2022

230 kr

Turkey

Ece Temelkuran

Inbunden, 2016

1 260 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Together

Ece Temelkuran

Häftad, 2025

125 kr

  • 4 för 3
Del 2

Blekjorden

Ulrika Lagerlöf

Pocket, 2026

4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(12)

99 kr

  • 4 för 3

När jorden brister

Clare Leslie Hall

Pocket, 2026

3,9 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(22)

99 kr

  • 4 för 3

Systrarna

Jonas Hassen Khemiri

Pocket, 2026

99 kr