Pocket, Svenska, 2022
Ellinors modiga val
89 kr
Skickas imorgon. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Ellinor Winther är en modern och egensinnig kvinna. Hon är också en ung änka och mor, som efter makens död bor hos sina svärföräldrar. Men att ägna dagarna åt att sitta stilla i de fina salongerna passar henne inte. Hon bestämmer sig för att börja arbeta, något som svärmor Cecilia Winther inte uppskattar. Det har varit svåra tider för invånarna i Kristiania, många har mist både hem och förmögenhet och Fredrik Winther försöker få ordning på familjens affärer. Han är förlovad med Camilla Brandt, men drömmer fortfarande om Emma och väl tillbaka i Trondheim korsas deras vägar igen.
Ellinors modiga val är den fjärde delen i den storslagna serien om Familjen Winther.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-02-10
- Mått: 110 x 178 x 20 mm
- Vikt: 165 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Familjen Winther
- Antal sidor: 301
- Förlag: Bokförlaget Polaris
- Medarbetare: Anders Timrén
- ISBN: 9789177956556
- Miljömärkning: FSC
- Översättare: Eva-Maria Gelotte
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
122 recensioner, genomsnitt 4.2/5
- 4/5 -
Ellinor är änka efter familjen Winthers äldsta son. Men hon känner sig instängd hemma hos svärföräldrarna, istället för att sitta och brodera i det stora huset beslutar hon sig för att börja arbeta. Hon får anställning i en butik i Trondheim där hon ska sälja kläder för den moderna kvinnan. Ovanför butiken finns också en stor lägenhet ditt Ellinor flyttar med sin dotter Eva och Karen som får hjälpa till både som barnflicka och som butiksbiträde. Tycker mycket om att läsa om de olika familjemedlemmarna hos Familjen Winther ser fram mot att läsa den femte delen om familjen.
- 5/5 Sofia J
Om man gillar Bridgertons-serien så är böckerna om familjen Winther ett måste. Fängslande böcker där man får följa familjemedlemmarnas öde.
- 5/5 Elisabeth N
Blir mer spännande ju längre man kommer i berättelsen. Hela serien Winther är engagerande och man vill fortsätta läsa! Att sedan Trondheim är platsen det handlar om mest är bara trevligt då jag varit där själv!
- 5/5 Ing-Marie A
En stark berättelse om hur Ellinor inte låter nöja sig med sin roll i livet. Hon vill inte bara sitta i "salongen" utan hon vill vara en självständig kvinna. Underbart berättat. Jag kunde inte släppa boken.
- 5/5 veronicas_bok_bak_liv
Ellinor Winther är en modern och egensinnig kvinna, hon är ung änka och ensamstående mamma och bor hos makens föräldrar. Ellinor vill skapa sig ett eget liv - börja arbeta och hitta ett eget boende vilket inte uppskattas av hennes svärmor Cecilia Winther.
Detta är del 4 i serien om familjen Winther som är en överklassfamilj, tiden är slutet av 1800-talet i Norge. Böckerna läses med fördel i ordning för att kunna följa med i tiden, förstå karaktärer och dess handling. I denna bok är det Ellinor som är i fokus och man får följa hennes kamp om att bli självständig och klara sig själv. När jag påbörjar en ny bok i denna serie har jag alltid lite svårt att kommit in i den, tror dock att det beror på det går några veckor mellan varje bok, men ju fler sidor jag läser desto mer fastnar jag och boken blir en riktig bladvändare. Jag har verkligen fastnat för denna serie och jag väntar tålmodigt på nästa bok i serien. Gillar man som jag historiska romaner, med starka kvinnoporträtt, kärlek, drama, hemligheter, intriger då har du hittat rätt - en helt fantastisk och underbar bokserie.