Livräddaren (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Mord i Falsterbo (del 6)
Antal sidor
333
Utgivningsdatum
2020-06-04
Förlag
Bokfabriken
Dimensioner
212 x 145 x 27 mm
Vikt
478 g
SAB
Hc
ISBN
9789178353712
Livräddaren (inbunden)

Livräddaren

(12 röster)  |  Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2020-06-04
229
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 199 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 7 format & utgåvor
 

Livräddaren är en humoristisk deckare om opålitliga pensionärer, en uppblåst livräddare och en församling på väg käpprätt åt helvete.

När Egon, 87 år, och hans bäste vän Ragnar lägger sista handen inför Veras begravning upptäcker de kyrkvaktmästaren död i en av kyrkbänkarna. För att inte äventyra begravningen bestämmer sig Egon lättvindigt för att gömma undan kroppen med Ragnar som motvillig hjälpreda.

Efter begravningskaffet hittar kyrkoherden sin kollega död i kyrkan och Skanörspolisen med Mårten Lind i täten har fått ett nytt fall på halsen. När sedan en av ortens mer prominenta invånare oväntat dör, tvingas Mårten återigen att samarbeta med Malmökollegan Agatha Björk, en paragrafryttare med sjuklig bacillskräck.

Livräddaren, är den sjätte och fristående delen i den humoristiska deckarserien Mord i Falsterbo, skriven av författarduon Christina Olséni och Micke Hansen. Humor och lättsamt hanterade mord i idyllisk småstadsmiljö är deras signum.

Tidigare böckerna i serien: Badhytten, Fågelskådaren, Ryttaren, Strandhotellet och Turisten.

CHRISTINA OLSÉNI är entreprenör och civilekonom med många år i internationella koncerner.

MICKE HANSEN har under många år arbetat som artist, låtskrivare och manusförfattare till tv.

 

Om serien Mord i Falsterbo:

"En härlig blandning av dramatik och spänning, välkryddat med humor." Kerstin Rydén, BTJ

"Man blir varm i hjärtat. En härlig bok." Sveriges Radio

"En klassisk mysdeckare." Expressen

"En avkopplande deckare med humor och värme." Hallands nyheter

CHRISTINA OLSÉNi är författare, entreprenör och civilekonom med flera utlandsjobb i bagaget. MICKE HANSEN har under många år arbetat som artist, låtskrivare och manusförfattare till tv. Båda författarna är bosatta på Falsterbonäset och skriver numera på heltid.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Livräddaren
  2. +
  3. Turisten

De som köpt den här boken har ofta också köpt Turisten av Christina Olséni, Micke Hansen (pocket).

Köp båda 2 för 308 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Livräddaren. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Charmig mysdeckare
    @bettan_bokprataren (Örebro), 19 juli 2020

    En mysig feelgood deckare med en härlig blandning av humor, dramatik och spänning. Gillar du den typen som är allt annat än blodiga, då ska du absolut läsa den här.

    Den lite torra humorn är klockren och miljöerna skildras på ett ypperligt sätt.
    Tempot är inte speciellt högt den puttrar på och är allmänt charmig, ett litet mord här och ett litet mord där, men vem är den skyldige?
    Ja det får du allt vänta på att få veta ända tills de absolut sista sidorna.
    En humoristisk de... Läs hela recensionen

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av författarna