Inbunden, Svenska, 2025
Häxor : när Satans raseri svepte över Sverige
Av Cecilia Düringer, Pompe Hedengren
309 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
År 1668 släpps Satans raseri lös i Sverige. Plötsligt anklagas kvinnor för häxeri och samvaro med djävulen. Huvudstaden sänder ut en trolldomskommission med rätt att utmäta dödsstraff. Domarna börjar falla – och det blir gnistan som får häxbålen att flamma upp över hela landet. »Det stora oväsendet« har inletts. Och innan det tystnar, ska närmare 300 kvinnoliv ha släckts. Häxor handlar om trolldomens historia, de svenska häxprocesserna i allmänhet och det stora oväsendet i synnerhet. I fiktiva fotografier ställs läsaren öga mot öga med offrens uppfordrande blickar och jämte de trollbindande bilderna löper faktaberättelsen om en av svensk historias största rättsskandaler.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2025-03-17
- Mått: 248 x 27 x 179 mm
- Vikt: 826 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 240
- Förlag: Bonnier Fakta
- ISBN: 9789178877300
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
11 recensioner, genomsnitt 3.9/5
- 5/5 Bokdjungeln
Efter att ha lyssnat på Cecilia Düringer under Bokmässan var det självklart för mig att köpa denna bok. Jag blev så ivrig att jag och min man började lyssna på ljudboken redan på vägen hem.
Ljudboken är välgjord och de musikaliska inslagen ger berättelsen en extra touch. Samtidigt erbjuder den tryckta boken något unikt, illustrationerna. De är mörka men ändå mänskliga, vilket förstärker berättelsens tyngd och närvaro.
Både jag och min man tyckte mycket om boken och kan varmt rekommendera den till alla som vill förstå mer om häxjakten i Sverige. Jag tipsade även min syster, som även hon fastnade för bok. Hon kommenterade att upplägget påminner om P3 Historia, vilket kan kännas tryggt för de som lyssnar på det.
För mig är det här helt enkelt en bok som både berör och fascinerar, och som dessutom är så vackert utformad att den får stå framme även fast den är utläst. - 1/5 Oskar
Det finns otaliga historiska träsnitt och målningar som skildrar häxor och häxprocesser. Dessa kan skapa en visuell anknytning till den historia som boken vill skildra och är i de flesta fall allmän egendom. Att man trots detta väljer att fylla boken med AI-genererade bilder kan jag verkligen inte förstå. Enligt författarnas egen utsaga ska det ha utförts omsorgsfullt, men man behöver inte titta på bilderna särskilt länge för att börja fundera på sanningshalten i det påståendet.
Jag har länge fascinerats av ämnet, men det överdrivna bruket av genererade bilder skapar en stark anakronistisk känsla och gör boken mer frånstötande än inbjudande. - 3/5 Eric E
Alltid intressant att läsa om detta ämne! Men vad har alla dessa groteska bilder med den verkliga historien att göra?
- 5/5 Elisabeth A
En historisk och välskriven bok.Visste inte att så många häxor brändes i Sverige.Bilderna i boken är ganska obehagliga,men verklighetstrogna. En svart tid i Sveriges historia.
- 4/5 Tbm