Pocket, Svenska, 2022
Det är någonting som drar i mig
Av Elin Persson
99 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Efter den kritikerrosade debuten med ”De afghanska sönerna” är Elin Persson aktuell med sin andra roman för unga vuxna: ”Det är någonting som drar i mig”.
Andréa och Anja har hängt ihop jämt, ända sen de var små. Nu är de inte små längre och det känns så starkt i Andréa att något måste hända. En förändring måste till. Vad som helst! Att sova över på madrassen hos Anja och leka i skogen bakom huset ger ingenting längre. Det är någonting som drar i Andréa och hon måste bort från mamma som ligger i lakanen och inte vill gå upp, bort från pappas gamla bilar som blev kvar på tomten när han lämnade mamma och Andréa. Bort från klätterställningen, ungdomsgården, åkrarna, skogen.
En kväll när hon hänger vid busskuren nere i samhället hoppar hon in i Alex blå epa och känner äntligen något som nog är frihet. Men det har ett pris att lämna leken, flickrummet och hemligheterna.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-07-14
- Mått: 110 x 180 x 10 mm
- Vikt: 76 g
- Ålder: 15+
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Läsålder: 15+
- Antal sidor: 128
- Förlag: Bonnier Carlsen
- Medarbetare: Eva Lindeberg Design
- ISBN: 9789179778255
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 5/5
- 5/5 Emma
När jag läste den här första gången tänkte jag att min dotter skulle få läsa den när hon blev lite större. Nu har jag köpt och gett bort två till till min brorsdotter och min bästa kompis dotter.