Bokus
Jens Ganman, Mustafa Panshiri - Det lilla landet som ångrade sig, E-bok

E-bok, Svenska, 2023

Det lilla landet som ångrade sig

Av Jens Ganman, Mustafa Panshiri

129 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
Får man ångra sig och ta tillbaka köpet? Jo, ifall det handlar om en bakmaskin eller en cykel. Men hur är det med ett land?

Det lilla landet som ångrade sig är en roadtrip genom det allt mer svårbegripliga konceptet ”Sverige”. Längs resan konfronteras Jens Ganman och Mustafa Panshiri med solmogna hippies, gated communities i fjällvärlden, religiösa omvändelser av homosexuella – och sina egna fördomar. Uppföljaren till succéboken Det lilla landet som kunde tecknar bilden av ett land i identitetskris och ett imploderande medielandskap där en enda sanning återstår: allt är tillåtet. *

Jens Ganman är författare och skribent. Han blev 2019 utsedd till Årets svensk av tidningen Fokus. Mustafa Panshiri är författare, föreläsare och före detta polis. Han har fått priset Årets folkbildare.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-03-13
  • Språk: Svenska
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 2,0 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789180023542
  • Förlag: Mondial
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

51 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 5/5 Susanne W

    Välskriven, lättläst, intressant

    Verifierat köp
  2. 4/5 Valtermann

    Humoristisk blandad med intressanta vinklingar och berättelser från Sverige och andra länder.

  3. 2/5 Gunilla

    Jag tycker att boken var rörig, spretig, pratig och handlade inte mycket om det som titeln anger. Om det fanns kritik mot invandringen så var den i mjukisversion. Boken känns som någon budgetprodukt som de knåpat ihop utan större ansträngning. De har åkt runt i landet och pratat med folk och druckit kaffe... Jaha. Nej, jag är rejält besviken på boken.

  4. 5/5 Golli55

    Toppen bok som beskriver verkligheten vi har råkat hamna i. Desinformation som 7 klövern och mainstream media (PK-pakten) har använt hela tiden, men var fakta och sanning till slut!

  5. 5/5 Olle H

    Befriande att lyssna på personer som sätter ord på det de flesta vet, men av olika skäl är obenägna uttrycka.