- -15%
Det lilla landet som ångrade sig
AvJens Ganman,Mustafa Panshiri
129 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 30 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
Det lilla landet som ångrade sig är en roadtrip genom det allt mer svårbegripliga konceptet ”Sverige”. Längs resan konfronteras Jens Ganman och Mustafa Panshiri med solmogna hippies, gated communities i fjällvärlden, religiösa omvändelser av homosexuella – och sina egna fördomar. Uppföljaren till succéboken Det lilla landet som kunde tecknar bilden av ett land i identitetskris och ett imploderande medielandskap där en enda sanning återstår: allt är tillåtet. *
Jens Ganman är författare och skribent. Han blev 2019 utsedd till Årets svensk av tidningen Fokus. Mustafa Panshiri är författare, föreläsare och före detta polis. Han har fått priset Årets folkbildare.