Ljudbok, Svenska, 2025
Huset i Wimbledon
169 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Året är 1923 och Eva Winther-Hagen har fått sitt hjärta krossat. Hon bestämmer sig för att resa till England, för att lära känna sin mormors brittiska familj och för att återhämta sig från kärlekssorgen. I Wimbledon stöter hon på en nedgången herrgård som hon beslutar sig för att köpa men med på köpet följer en ung och hemskt charmig man Archie. Tillsammans kastar det sig ut i det glada tjugotalets nöjesliv, fullt av glamorösa fester med jazz och aldrig sinande champagne. Men första världskriget kastar en lång skugga över London även några år efter krigsslutet. Och kan Eva verkligen lita på Archie? Vem är han och vad vill han egentligen?
Huset i Wimbledon är den första, fristående delen i en ny trilogi om familjen Winther och Ashmore.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2025-03-03
- Språk: Svenska
- Speltid: 7 tim 52 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 235,9 MB
- ISBN: 9789180663267
- Förlag: Bokförlaget Polaris AB
- Översättare: Eva-Maria Gelotte
- Uppläsare: Viktoria Flodström
- Serie: Familjen Winther
- Medarbetare: Trygve Skogrand
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
50 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 5/5 Alice H
Väldigt bra. Kan rekommenderas
Verifierat köp - 3/5 -
Bra och lättlästa inget att klaga på utan god underhållning
- 5/5 Boktanten
Äntligen en ny bok om Familjen Winther, en av mina favoritfamiljer när det gäller historisk feelgood.
"Huset i Wimbledon" är precis lika bra och spännande som de tidigare böckerna, även om man kan ana sig till hur det ska gå. Vi bjuds in till det glada 20-talet och det är en värld av lyxiga fester, storslagna herrgårdar och karaktärer vars liv och val får hjärtat att bulta.
Katrine Wessel är sin vana trogen och fokuserar på en familjemedlem per bok, här är det Emma Winther-Hagen, barnbarn till Karl och Cecilia Winther. Boken är, som alltid, välskriven och med ett tidstypiskt språk och Katrine Wessel briljerar med sina miljöskildringar och gestaltningar av karaktärerna.
Om du uppskattar serier som Downton Abbey eller Familjen Bridgerton tycker jag absolut att du ska läsa "Huset i Wimbledon" och alla de tidigare om Familjen Winther. - 5/5 Christina M Verifierat köp
- 5/5 Anonym Verifierat köp