Häftad, Svenska, 2017
Alla människors lika värde
Av Göran Burén
208 kr
Skickas tisdag 20/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Göran Buréns nya bok är en omsorgsfull kartläggning av diskussionen kring Palestina och de fördrivna palestinierna i svensk samhällsdebatt från staten Israels bildande tills opinionen började svänga i slutet av 1960-talet.
Göran Burén är författare och bosatt i Umeå. Han har tidigare gett ut flera romaner på Ord & Visor förlag och var en av grundarna av det förlaget. 2012 gav han ut Mordet på Folke Bernadotte på Leopard förlag.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-09-25
- Mått: 130 x 205 x 13 mm
- Vikt: 274 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 246
- Förlag: Celanders förlag
- ISBN: 9789187393488
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 5/5
- 5/5 Torgny
Jag hade nog inte riktigt fattat hur förblindade vi varit i Sverige efter folkmordet på judarna under 2:a världskriget och hur vi därför kunnat blunda för det som Israel gör och har gjort mot palestinierna. Göran har med sin bok illustrerat detta genom sin djuplodande historiebeskrivning. Den är också en hyllning till alla som kämpat för sanning och rättvisa i denna konflikt.
Boken väcker frågor som:
-Hur är det möjligt att ett helt folk kan mördas och förtryckas och sedan förvandlas till förtryckare själva?
-Hur kan vår sympati styras så till den grad av det vi känner igen och göra oss förblindade?
-Hur ska vi kunna leva i fred och bli riktiga människor i framtiden? - 5/5 Rolf B