Inbunden, Svenska, 2022
Blå lotus
Av Hergé
160 kr
Skickas onsdag 4/11. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Tintin och Milou fortsätter sin asiatiska resa till Shanghai i Kina, för att försöka lösa mysteriet med farao Kih-Oskhs cigarrer. Tintin räddar den lille pojken Tchang Tchong-Jen från att drunkna, och de blir goda vänner. Jakten på narkotikaligan leder dem till tillhållet Blå lotus, där det står klart att skumma saker försiggår.
Tintins äventyr skapades av den belgiske serietecknaren Hergé (pseudonym för Georges Remi), som levde 1907-1983. Allt som allt blev det 23 äventyr (och ett påbörjat 24:e) som tog Tintin och hans vänner över hela jordklotet.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-03-24
- Mått: 225 x 304 x 10 mm
- Vikt: 436 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Serie: Tintins äventyr
- Antal sidor: 61
- Förlag: Cobolt Förlag
- Illustratör: Hergé
- ISBN: 9789188897541
- Originaltitel: Le Lotus bleu
- Översättare: Björn Wahlberg
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
39 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 5/5 Fältjägare
Mycket bra fortsättning på Faraos cigarrer. Den här boken är lika bra som sin föregångare. Gillar man Tintin ska man absolut köpa den här boken!
- 4/5 Inbox
Blå lotus tar vid där Faraos cigarrer slutar. Nu har Hergé kommit igång som berättare med både en början och ett slut i sin berättelse till skillnad från de korta episodiska berättelserna som återfanns i FC.
- 5/5 Michael H
Tintin är kult...alla borde läsa äventyren!!!
Det är ungdomens glada dagar som återigen får liv via dessa böcker.
Det är nästan så att man plockar fram dom gamla vinylskivorna med tintin och lyssnar samtidigt som man läser...härliga minnen! - 5/5 John I Verifierat köp
- 5/5 Peter