Bokus
Tomas Staafjord, Sam Hedman - Fjällvandra i Vindelfjällen : Kungsleden mellan Ammarnäs och Hemavan och 50 andra turer i Sveriges största naturreservat, Häftad

Häftad, Svenska, 2020

Fjällvandra i Vindelfjällen : Kungsleden mellan Ammarnäs och Hemavan och 50 andra turer i Sveriges största naturreservat

Av Tomas Staafjord, Sam Hedman

Del i serien Calazo Friluftsböcker

380 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Den här boken beskriver 50 vandringar i Vindelfjällen ett av Europas största naturreservat som erbjuder fantastiska möjligheter för fjällvandrare. Den mest populära turen är den klassiska veckovandringen längs Kungsleden mellan Ammarnäs och Hemavan, med sina storslagna vyer, lättvandrade stigar och bekväma stugor.

Utgångspunkterna Hemavan och Ammarnäs står för en stor del av vandringarna i boken. Här kan du utan problem spendera en vecka och göra dagsturer och weekendvandringar i olika vädersträck. Från Hemavan har du möjlighet att gå direkt från frukostbordet upp på toppar som ligger 1000 höjdmeter ovanför och vara nere igen till middagen.

I några andra mindre kända delar av Vindelfjällen kan du vandra mellan kojor i Juktådalens fjällurskogar, leta efter orkidéer på Artfjället eller doppa fötterna i Övre Ältsvattnets marmorkanjon.

Bokens turförslag är präglade av den frihet som kommer med stor lokalkännedom. Författarna blandar obekymrat tältturer över ospårade kalfjäll med gourmetmiddagar på hotell, korta kulturpromenader i byns närhet varvas med veckolånga strapatser genom sällan besökta trakter.

Tomas Staafjord är biolog och skribent med mångårig erfarenhet som reservats förvaltare och naturbevakare i Vindelfjällens naturreservat. Han har en förkärlek för det samiska kulturlandskapet och dess historia. Sam Hedman är frilansfotograf och skribent med bas i Hemavan. Han spenderar mycket tid i fjällen året runt, inte sällan för att guida vandrare och skidåkare i södra Lapplandsfjällen.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-06-04
  • Mått: 126 x 182 x 21 mm
  • Vikt: 468 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Serie: Calazo Friluftsböcker
  • Antal sidor: 311
  • Upplaga: 2
  • Förlag: Calazo Förlag
  • ISBN: 9789189079298
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

6 recensioner, genomsnitt 4.7/5

  1. 5/5 Börje S

    Detta är den bästa Vindelfjällsguide jag läst hittills. Entusiasmerande och kunnig. Man längtar tillbaka till Storfjällsområdet efter att ha bläddrat i och studerat den. Ett bra tecken.

  2. 5/5 Ola

    Superfin bok, sprängfylld av inspiration både bild- och textmässigt, och väldigt detaljrik.
    Det enda jag saknar är gps-koordinater till strategiska platser, såsom startplatser för turerna samt parkeringsplatser som inte alltid syns på kartorna. Hade varit bra hjälp för den som tidigare aldrig besökt Vindelfjällen.

  3. 5/5 Jenny

    Jag använde den väldigt mycket under min tvådagars fjällvandring i Hemavan. Boken är jättebra och har lätta små kartor att följa. Vi behövde ingen gps. Maken gillar den också, för den visar även fiskevatten. Mycket bra!

  4. 5/5 Tigern
  5. 4/5 Olov