Päivä jona ei tapahtunut mitään

AvBeatrice Alemagna

E-bok
Finska, 2025

79 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Vaikuttava kuvakirja metsästä ja mielikuvituksen voimasta.

Kuvittajasuuruus Beatrice Alemagnan toinen suomeksi julkaistu kuvakirja näyttää, mitä kaikkea upeaa voi löytää, jos malttaa hylätä älylaitteet edes yhden päivän ajaksi.

Tarinan lapsipäähenkilö joutuu äidin kanssa kesämökille. Mökillä sataa kaatamalla, eikä siellä ole muuta tekemistä kuin pelata. Lopulta itsekin ruutua tuijottava äiti käskee lapsensa ulos ja pahin tapahtuu: peli putoaa veteen. Mutta onni onnettomuudessa: päivästä kehkeytyy varsinainen seikkailu, kun metsä paljastaa ihmeensä lapselle, joka oli jo ehtinyt unohtaa, mitä kaikkea luonnossa voi tehdä, leikkiä ja löytää.

Beatrice Alemagnan mestarillinen kuvitus välittää metsän tuoksut, värit ja äänet kaikessa aistivoimaisuudessaan. Se saa lukijankin muistamaan, että todellinen maailma kaikessa hurmaavassa kolmiulotteisuudessaan ei löydy älylaitteen ruudulta vaan ympäriltämme, jos vain maltamme tarttua hetkeen tässä ja nyt.

Päivä jona ei tapahtunut mitään on Beatrice Alemagnan palkituin kuvakirja. Se on saanut viisi eri palkintoa: Huckepack-palkinto, Saksa 2019, English Association Book Award, Englanti 2018, Gold Medal of the Society of Illustrators, New York, USA 2017, Grand prix de l’illustration, Moulins, Ranska 2017, Landerneau-palkinto, Ranska 2017.

Italialainen lastenkirjailija ja kuvittaja Beatrice Alemagna on raivannut tiensä kuvakirjantekijöiden kansainväliseen kärkikastiin ja lukijoiden sydämiin. Hän syntyi Bolognassa vuonna 1973 ja tiesi jo kahdeksanvuotiaana, että hänestä tulee kuvittaja ja kirjailija. Alemagnalta on julkaistu yli kolmekymmentä kirjaa ympäri maailmaa, ja ne ovat voittaneet lukuisia palkintoja. Omien teostensa ohella hän on kuvittanut nimekkäiden kirjailijoiden kuten Guillaume Apollinairen, Raymond Queneaun, Aldous Huxleyn, Antoine de Saint-Exupéryn, Roald Dahlin ja Astrid Lindgrenin tekstejä. Beatrice Alemagna asuu perheineen Pariisissa. Häneltä on aiemmin julkaistu suomeksi kuvakirja Harold Snipperpotin kaikkien aikojen katastrofi (Tammi 2023).

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Sara Stridsberg, Beatrice Alemagna - Vi går till parken, Inbunden

Vi går till parken

Sara Stridsberg, Beatrice Alemagna

Inbunden, 2021

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(5)

258 kr

Beatrice Alemagna - Forever, Inbunden

Forever

Beatrice Alemagna

Inbunden, 2020

144 kr

Beatrice Alemagna - Sånt som försvinner, Inbunden

Sånt som försvinner

Beatrice Alemagna

Inbunden, 2019

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

148 kr

Beatrice Alemagna - Aldrig i livet, Inbunden

Aldrig i livet

Beatrice Alemagna

Inbunden, 2022

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

164 kr

Beatrice Alemagna - Det bästa jag vet, Inbunden

Det bästa jag vet

Beatrice Alemagna

Inbunden, 2024

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

189 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Sara Stridsberg, Beatrice Alemagna - Vi går till parken, Inbunden

Vi går till parken

Sara Stridsberg, Beatrice Alemagna

Inbunden, 2021

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(5)

258 kr

Beatrice Alemagna - Lilla stora Boubo, Inbunden

Lilla stora Boubo

Beatrice Alemagna

Inbunden, 2014

4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

107 kr