Jean-Louis Cohen – författare
420 kr
Skickas inom 7-10 vardagar
649 kr
Skickas
358 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
534 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
1 305 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
2 153 kr
Skickas inom 10-15 vardagar
1 009 kr
Skickas
285 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
427 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
473 kr
Kommande
533 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
4 417 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
994 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
5 038 kr
Kommande
177 kr
Skickas inom 3-6 vardagar
288 kr
Skickas inom 3-6 vardagar
Duke House and the Making of Modern New York
Lives and Afterlives of a Fifth Avenue Mansion
2 468 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
535 kr
Tillfälligt slut
181 kr
Tillfälligt slut
265 kr
Tillfälligt slut
Efter andra världskriget började Theodor Teto Ahrenberg (1912-1989) att skapa en av de mest ambitiösa och egensinniga privata samlingar av modern konst som funnits; en samling som alltjämt i stort sett är okänd. Den innehöll närmare tusen verk av etablerade mästare som Matisse, Picasso och Chagall, och av banbrytande yngre konstnärer som Kantor, Baertling och Tinguely.
Ahrenbergs komplexa och personliga samling formades av hans övertygelse om att han inte bara var samlare utan även katalysator någon som underlättade för utställningar, samarbeten och uppdrag, och använde konsten för att motsätta sig konservatism och självbelåtenhet.
Samlingen beslagtogs 1962 av de svenska myndigheterna, under omtvistade förhållanden, och skingrades sedan. Det fanns också långt gångna planer på att skapa ett nytt konstmuseum av världsklass, ritat av Le Corbusier, på vattnet utanför Norr Mälarstrand. Även dessa planer skingrades.
Ahrenberg byggde sedan upp en ny och än mer progressiv samling som lyfte fram konstnärer ur 60-talets avantgarde, såsom Christo, Arman, Lucio Fontana och Niki de Saint Phalle.
Med hjälp av ett rikt bildmaterial och korrespondens, varav mycket aldrig tidigare har publicerats, utforskar denna bok på ett uttömmande sätt Ahrenbergs fascinerande samlingar och liv.