Long John Silver : den äventyrliga och sannfärdiga berättelsen om mitt fria liv och leverne som lyckoriddare och mänsklighetens fiende

AvBjörn Larsson

Häftad, Svenska, 2012

Del i serien Digitala klassiker

359 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Vid Rater´s Bay på Madagaskar sitter den åldrade John Silver och gör bokslut över sitt liv. Alla hans gamla kumpaner är döda: kapten Flint, Pew, Israel Hands, papegojan som sjöng "Femton gastar på död mans kista", alla de andra. Men hemma i England behandlas han som mänsklighetens fiende, mycket på grund av den historia om Skattkammarön som en viss Jim Hawkins tecknat ned och låtit trycka.

Det är dags att berätta hur det egentligen förhöll sig - hur den unge pojken från Bristol som kunde läsa och skriva både engelska och latin hamnade till sjöss och lärde sig att hata kaptener och all annan överhet lika mycket som han lärde sig älska friheten och livet.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

3.7/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Den keltiska ringen

Björn Larsson

Häftad, 2012

4,3 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(3)

292 kr

Pang på pianot

Björn Larsson

Häftad, 2020

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

210 kr

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hummelhonung

Torgny Lindgren

Häftad, 2011

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(3)

258 kr

Sekonden

Per Olov Enquist

Häftad, 2014

376 kr

Kärlek i Europa

Birgitta Stenberg

Häftad, 2010

3,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

359 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Den keltiska ringen

Björn Larsson

Häftad, 2012

4,3 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(3)

292 kr