Inbunden, Svenska, 2017
Vem bryr sig?
194 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Efter fjolårets succébok om psykisk ohälsa är Therése Lindgren tillbaka med en uppmaning till oss alla att börja bry oss – om oss själva, hur vi lever, vad vi äter, och inte minst: om djuren.
Djurrätt är en hjärtefråga för veganen Therése och hon skildrar här hur det gick till när hon blev medveten om djurens situation och stegvis blev vegetarian och vegan. Det är en personlig berättelse om ett uppvaknande och även en introduktion till ett djurvänligare liv.
Okej, alla människor kanske inte vill bli veganer, men var och en kan hitta sin grej att engagera sig i. Det handlar om hur man vill leva sitt liv, vad som är viktigt för en själv. Klyschan stämmer ju: ingen kan göra allt, men alla kan göra något. För allt hänger ihop, det gäller att ta ansvar och orka bry sig.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-11-10
- Mått: 155 x 216 x 22 mm
- Vikt: 524 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 176
- Förlag: Bokförlaget Forum
- ISBN: 9789137150970
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
21 recensioner, genomsnitt 4.3/5
- 5/5 Anni
En riktigt riktigt bra bok som i ett härligt språk visar upp lättläst fakta. Therese pekar inte ut icke vegetariskt levande människor utan informerar genom sina egna resonemang och beslut. Jag tycker faktiskt att den här boken skulle göra sig fantastiskt som litteratur på gymnasiet!
- 5/5 Elin
Läste den här boken i samma veva som jag tog beslutet om att bli vegetarian och den gjorde mig ännu mer säker i mitt beslut. Intressant läsning om hur Therese tog steget till att bli vegetarian och sedan vegan. Jag har blivit mer medveten efter att ha läst den här boken, både om hur djuren i Sverige har det och om hur man kan bli en mer medveten konsument genom att ta reda på vad produkterna vi köper innehåller (t.ex. om sminkprodukter och liknande har blivit testade på djur). Väldigt glad att jag läste denna bok!
- 2/5 Eva L
- 3/5 Aellie
- 5/5 Jag