Häftad, Svenska, 2019
Skapa webbkurser snabbt, lönsamt och med hög kvalitet
134 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
- Därför bör du skapa egna webbkurser
- Hur du gör din första webbkurs inom en vecka
- Använd dig av program som du redan har
- Så börjar du bygga din kundlista
- Så hittar du lönsamma idéer för dina webbkurser
- Ämnen för webbkurser där du kan bli ensam
- Inspiration från 15000 gratiskurser
- Så skapar du din kursplan
- Filma som ett proffs med enkel utrustning
- Så skapar du garanterat hög kvalitet
- Så säljer du dina webbkurser
- 25 sätt att marknadsföra dina webbkurser
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-11-22
- Mått: 148 x 210 x 8 mm
- Vikt: 177 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 125
- Upplaga: 1
- Förlag: Tipsförlaget
- ISBN: 9789151933993
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
14 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 4/5 Eva
Att skapa webbkurser i dagens samhälle där vi numera blivit tvingade att mötas mer digitalt, är utsökt. Själv har jag jobbat med digital utbildning sedan 80-talet. Jo då, det fanns alldeles utmärkta program och plattformar redan då.
Det är hedrande att ha fått läsa Holgers bok och komma med rekommendationer.
Jag gillade boken. Möjligen skulle jag önska att det stod lite mer om hur du kan skapa professionella PowerPoint-presentationer och de regler som vi behöver följa för att göra dessa läsbara. Men man kan inte få allt i en bok.
Holger är välinformerad och ger många tips i boken, en del är enkla och kostar inga stora summor, som exempelvis rekommendationen att spela in ljud och bild direkt via mobiltelefonen.
Här står att läsa om mer avancerade redigeringsprogram men jag saknar både Photoshop Element (billigare variant av Photoshop) och programmet Camtasia som är det som jag själv har valt.
På sidan 79 tipsar Holger om att putsa till uppenbara misstag. Här hade jag även önskat ett litet inlägg om alla de så kallade "ödemarker" som vi som arbetar med professionell framförande- och presentationsteknik, rekommenderar.
Suveränt bra är att Holger refererar till gratis checklistor för att skapa onlinekurser.
Holger tipsar om gratiskurser. Genom att studera hur andra gör, lär vi oss. Tyvärr måste vi själva göra våra misstag. Det går inte att lära från andras. Men vi kan notera hur vi inte vill ha våra kurser.
För alla som skapar onlinekurser behövs även uppdaterad information om webbsidor. I Holgers bok får vi tips på sökoptimering, vilket är nödvändigt.
Det jag saknar är rekommendationen till en av världens bästa onlinekursplattformar, dvs Kajabi.
Avslutningsvis tipsas vi om olika sätt att synas genom marknadsföring. Här kan jag konstatera att Holger är en driven person inom marknadsföring och han talar om allt från Wikipedia till Infographics och sociala plattformar.
Än en gång, tack Holger, och jag rekommenderar den här boken och ger den 4 av 5 möjliga pennor. - 5/5 Iréne J
Den här boken gav mig inblick i att det behöver alls inte vara svårt och krångligt att göra en webbkurs, vilket jag tidigare trott och därför har det heller inte blivit av. Boken är lättläst och bygger på en metod som varken är avancerad eller dyrbar. Med enkla steg visar författaren hur man kan gå tillväga och det är flera tips på vägen fram till det färdiga resultatet.
En bok jag varmt kan rekommendera. - 5/5 Lisa H
Holger Wästlund har ett öga för lönsamhet och han delar alltid med sig! I tidigare böcker skriver han om hur man kan bli en marknadsförare, inredare, festfixare, företagare och konsult, och nu har turen kommit till webbkurser. Alla har vi väl deltagit i, alternativt funderat på att deltaga i, en webbkurs, men hur många av oss har vågat ta steget att själva skapa en? Wästlund ger oss i sin bok 'Skapa webbkurser snabbt, lönsamt och med hög kvalitet' redskapen och visionerna att gå från önskan till realitet. Vi får svaren på frågorna varför vi bör skapa en webbkurs, hur vi skapar den inom en vecka samt hur vi ska marknadsför den. Han ger oss idéer, goda råd och talar om var vi kan finna uppslag och försäljningstips. Wästlunds bok om webbkurser är indelad i steg, vilka, när vi följer dem, osvikligen leder oss till att faktiskt skapa vår alldeles egen webbkurs. I slutet av boken finns dessutom, som alltid, en bonusgåva! Holger Wästlund är en mästare på marknadsföring och företagande, vi kan bara tacka för att han vill sprida sin kunskap!
- 3/5 Holger
Skapa webbkurser snabbt, lönsamt och med hög kvalitet ger grundläggande tips om hur man skapar och
marknadsför kurser i form av video, skärmbilder och dokument. Den tekniska delen får minst utrymme, tyngdpunkten ligger på att motivera, hitta idéer, marknadsföra och sälja kurserna. Boken ger tillräcklig kunskap för att komma igång, och den hänvisar till webbföretag för den som vill få djupare kunskap om exempelvis grafik och bildredigering. Innehållet är lätt att ta till sig och är praktiskt skrivet. Boken
vänder sig till personer som vill presentera sina fackkunskaper på webben, de får många användbara tips och namn på sajter där läsaren kan få inspiration av liknande kurser. Författaren har skrivit flera böcker om
företagsverksamhet, marknadsföring och sociala medier. - 5/5 Jessika L
Boken är lättläst, pedagogiskt upplagd och praktiskt inriktad för den som funderar på att skapa webbkurser. Den innehåller mängder med länkar till sidor för den som vill fördjupa sig och ger också tips på lämplig utrustning som inte kostar skjortan. Helt enkelt perfekt bok för den som vill komma igång snabbt.