• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Ljudböcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

Upp till 25% på utvalda nyheter →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Skönlitteratur
    2. Romaner
    3. Moderna och samtida romaner

    1968

    AvJan Guillou

    Inbunden, Svenska, 2017

    Del 7 i serien Det stora århundradet

    218 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Fler format och utgåvor

    Pocket

    89 kr

    Ljudbok

    79 kr

    E-bok

    79 kr

    Beskrivning

    Det är nämligen själva kunskapen som skapar spänning, som får mig att stanna kvar i varje scen. Verkligheten alltså. Och den är inte lättskildrad.
    Aase Berg, Smålandsposten

    Guillou är en författare som ofta har ett ärende och i den här romanen har han vinnlagt sig om att spegla en sällan belyst aspekt av det radikala uppsvinget, den mellan politik och juridik. Det är uppfriskande.
    Kaj Schueler, Svenska Dagbladet


    1968 är ett av 1900-talets mest mytomspunna årtal. Protesterna mot Vietnamkriget i både USA och Västeuropa skapade en vänstervåg som präglade både politiken och kulturen.
    Unge Eric Letang är färdigutbildad jurist och brinnande aktiv i politiken. Som ung notarie på den beryktade advokatfirman Henning Sjöstrand tvingas han gång på gång ta ställning till hur juridiken kan användas till både gott och ont. Hans första stora mål för honom ut i Europa den heta sommar när de röda fanorna dominerar gatorna i Paris och när socialism med mänskligt ansikte går under i Prag.

    Och den vänsterradikala vågen kommer att än mer splittra familjen Lauritzen mellan de yngre som anser att det är rätt att göra uppror och de äldre som vidhåller att äganderätten står över allt annat.

    1968 är den sjunde delen i romanserien Det stora århundradet.

    Guillou fortsätter borsta dammet av överklassen och åskådliggöra dess flora av käbbel och briljanta hjärnor ... [Guillou och Moberg] fogar båda fascinerande stuvbitar till sin generations historia.
    Martina Montelius, Expressen

    Som författare av detta slags historiska skildringar har Guillou få övermän. Att han denna gång skildrar skeenden som han själv varit inblandad i gör dessutom berättelsen särskilt intressant och lovar gott inför kommande delar. Magnus Nilsson, BTJ

    Det är en rätt fyndig skruv på den heta sommaren 1968: i stället för att stå på barrikaderna tvingas Eric alltså dag efter dag nöta bänk på en rättegång i Aachen ... Jan Guillous blick på tiden är lätt road.
    Lars Linder, Dagens Nyheter

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2017-08-23
    • Mått:140 x 215 x 35 mm
    • Vikt:760 g
    • Format:Inbunden
    • Språk:Svenska
    • Serie:Det stora århundradet
    • Antal sidor:439
    • Upplaga:1
    • Förlag:Piratförlaget
    • Medarbetare:Eric Thunfors
    • ISBN:9789164205155

    Utforska kategorier

    • Moderna och samtida romaner inom Skönlitteratur

    Betyg & recensioner

    3.5/5