Bokus
Jan Guillou - Den andra dödssynden, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2020

Den andra dödssynden

Av Jan Guillou

79 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
En ny generation Lauritzen ger sig in i fastighetsbranschen och i en ekonomisk kapplöpning som leder till väldiga vinster. Eller avgrunden. Eric Letangs advokatbyrå ställs inför helt andra påfrestningar i form av den moralpanik som leder till incestmål och terroristrättegångar där rader av oskyldiga kommer att dömas. Det rättsliga sammanbrottet kulminerar därefter i mordet på landets statsminister. 1980-talets vildsint egoistiska stämningar är på väg att bli det socialdemokratiska folkhemmets svanesång. Allt kan hända. Och det händer. Den andra dödssynden är den nionde delen i Jan Guillous romansvit Det stora århundradet en berättelse om mänsklighetens största, grymmaste och blodigaste århundrade.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-09-01
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 15 tim 5 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 440,5 MB
  • ISBN: 9789164234186
  • Förlag: Piratförlaget
  • Uppläsare: Tomas Bolme
  • Serie: Det stora århundradet
  • Vikt: 500 g
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

282 recensioner, genomsnitt 3.8/5

  1. 5/5 -

    mycket bra tack vare uppläsare Tomas Bolme

  2. 5/5 -

    Bra tidsskildring och bra berättarröst. Spännande läsning. Intressant och bra

  3. 4/5 Fabbe

    Nu när man börjar närma sig slutet på Guillous 1900 tals epos så känns det lite tråkigt, lite som att skiljas från en gammal vän man hängt ihop med under en lång tid. Stilen är välbekant, karaktärerna likaså. Inget är egentligen överaskande eller annorlunda. Han fortsätter med tidstypiska markörer och karaktärerna blir bärare av dessa, på gott och ont. Som alltd när det gäller Guillou är hans karaktärer supermänniskor och bäst på det dom gör, men har man läst 8 böcker i serien lär det knappast komma som en överaskning. Lika bra som dom andra böckerna, allt tuffar på på samma sätt. Varken bättre eller sämre. jag tror det som kan påverka att dom här böckerna på slutet anses vara svagare är att fler har egna relationer till händelserna och att man inte blir lika "utbildad" som man blev i dom första. Men som alltid, man vet exakt vad man får.

  4. 1/5 Ammie

    detta måste vara hans sämsta bok någonsin, så trist, så upprepande och såååå dålig, fattar inte vad som hänt, har ju läst alla hans böcker.

  5. 4/5 Anda

    Författaren är kunnig i historien. Gillar att läsa denna typen av levande historieberättelser där man alltid lär sig något om hur det var förr.