Häftad, Svenska, 2020
Att äga klassrummet : 10 perspektiv på ledarskap för lärare
Av Anna Sterlinger Ahlring, Karin Boberg
388 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Att äga klassrummet handlar om allt det där du inte fick lära dig på lärarutbildningen, nämligen att leda en klass på riktigt. Den handlar om vad du behöver göra i det som uppstår i vardagen – de små ögonblicken och de små agerandena som gör den stora skillnaden.
Det här är en handbok som ger dig perspektiv på ditt ledarskap med konkreta tips och reflektionsfrågor. Det är en bok för att du ska kunna utvecklas som ledare och lärare, och äga ditt klassrum.
Ledarskap är något vi alla kan lära oss och bli bättre på och ett gott ledarskap kommer med erfarenhet, träning och prövning. Det kommer med modet att vända blicken inåt och ställa sig de lite obekväma frågorna: Vad i mitt ledarskap får gruppen att lyckas? Vad i mitt ledarskap gör att lektionerna blir röriga? Författarna delar generöst med sig av sina egna erfarenheter från klassrum och korridorer.
Boken är indelad i tio kapitel där varje kapitel motsvarar en sida av ledarskapet – till exempel det relationella ledarskapet, det konsekventa ledarskapet och det verbala ledarskapet. Den passar bra att arbeta med både ensam och tillsammans i lärarkollegiet och kan läsas av lärare både i grundskolan och på gymnasiet.
Karin Boberg och Anna Sterlinger Ahlring är lärare, föreläsare och författare. De har lång erfarenhet och skriver med hög igenkänning om utmaningarna och möjligheterna i läraryrket.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-06-16
- Mått: 148 x 210 x 11 mm
- Vikt: 275 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 162
- Upplaga: 1
- Förlag: Gothia Kompetens
- ISBN: 9789177412045
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
9 recensioner, genomsnitt 4.6/5
- 5/5 Sofia
Den här boken är värd varenda krona! Från början till slut finns konkreta tips, på HUR vi kan undervisa. Rekommenderar varmt.
- 5/5 Annika
Sån bra bra bok, bra upplägg ska använda den för mina mentoselever. Passar även att diskutera i grupp.
Läsvärd, varför fick inte jag denna när jag var ny lärare. - 4/5 Yvonsan
En bra lättläst bok över hur man strukturera undervisningen på ett praktiskt enkelt sätt. Stora delar av boken fungerar bra även för lärare med erfarenhet.
- 5/5 Amna
- 4/5 Maria