Ljudbok, Svenska, 2020
Mosleymetoden : gå ner i vikt och förbättra din hälsa med enkelt trestegsprogram
79 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Michael Mosley har samlat sina erfarenheter och den forskning han tagit del av genom åren i sitt bästa och mest effektiva sätt att kunna hjälpa människor med vikt- och hälsoproblem. Mosleymetoden är en väg till både viktnedgång och viktstabilitet, men förbättrar även blodtryck, hjärtkärlhälsa eller risken för diabetes. Metoden består av tre steg: Snabb viktminskning– kickstart, 5:2-period och Att behålla vikten. Mycket tyder på att det magiska talet är 800 när det gäller kalorier för att optimera resultatet på kort, och, på lång sikt.
Det här är en förkortad version. För att få boken i sin helhet med recept hänvisar vi till textboken.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-01-07
- Språk: Svenska
- Speltid: 4 tim 29 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 131,4 MB
- ISBN: 9789178274536
- Förlag: Bonnier Audio
- Originaltitel: The fast 800
- Översättare: Anna Olsson
- Uppläsare: Mattias Linderoth
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
148 recensioner, genomsnitt 4.1/5
- 5/5 Eva
Den var bra o tänkvärd blir nog lätt att genomföra
- 5/5 -
Mycket inspirerande bok, en kunskapskälla att luta sig mot! Baserad på modern forskning.
- 2/5 Margareta
De som inte läst förra boken. Kändes som allt var en upprepning från förra boken, "Blodsocker koll på 8 veckor"
- 2/5 Johan L
Den här boken är lite som tv-programmen Dr Mosley gör. Men när det blir en trevlig blandning forskning och test i TV programmen. Särskilt när vanliga människor får testa den nyaste forskningen och se hur det går, byts det ut i boken mot anekdoter som skall vara som bevisföringen. Det fungerar inte alls lika bra.
Recepten är väldigt brittiska. Jag har inte sedan tidigt 90-tal sett så många recept på raken som använder maizena. Jag har inte provat alla recepten och jag kommer inte att göra det heller. Se tv-programmet i stället. - 5/5 Aninja F
Jaa boken är upplysande och bra med en massa bra recept , men jag är ensamstående och det är väldigt mycket ingredienser som jag måste ha som även kan vara svåra att få tag på ,och jag är helst vegetarian så det är lite krångligt ibland , men jaa jag rekommenderar verkligen boken ,jag är 76 år pigg , gympar och yogar och behöver gå ner 15 kg så jag är på god väg , min dotter gav mej tipset så tack för en mycket bra bok.